ZŁAM ZASADY - o tym jak budować zdrową niezależność...

Do napisania dzisiejszego felietonu zainspirowały moje rozmowy z Wami a także maile i wiadomości, które otrzymuję.

Zauważyłam, że częstym problemem przy podejmowaniu decyzji jest obawa przed oceną. Gdy chcemy postąpić tak jak nam dyktuje serce wkrada się obawa o to co inni o tym pomyślą, jak zareagują, co zrobią? Czasem nasze otoczenie nie kryje dezaprobaty i ingeruje w nasze sprawy, choć nie ma do tego najmniejszego prawa.

Ostatnio rozmawiałam z osobą, której dorosłe dzieci „nie pozwalają” na związek z młodszym partnerem. Niewiele młodszym gdyż różnica wieku wynosi 5 lat, lecz prawdę mówiąc, nie to ma największe znaczenie.  Chodzi o coś innego. Jak można dorosłej osobie zabraniać układania sobie życia według własnych upodobań? Nie rozumiem tego.

Ona, Beata ma 56 lat a on Michał 51. Oboje są osobami samotnymi, poznali się  kilka miesięcy temu i doszli do wniosku, że chcą spędzić razem resztę życia. I tu zaczął się  problem.  Dorosłe córki Beaty obie założyły już rodziny a teraz… zawarły miedz sobą pakt. Nie podoba im się, że Michał jest młodszy, że Beata zamiast pomagać córkom ma swoje życie i stara się być na nowo atrakcyjną kobietą. Odmówiły obecności na ślubie, grożą zerwaniem kontaktów.

Beata czuje się skołowana i pisząc do mnie – pyta „Czy ja robię coś złego? A może córki mają rację i powinnam się wycofać?”
Wsparłam Beatę umacniając w niej przekonanie, że to jej decyzja, jej życie i że ma prawo do szczęścia.
Przykład Beaty nie jest jedyny. Podobnie bywa na przykład z zamiarem zakończenia relacji, w której my nie czujemy się dobrze ale inni uważają, że szukamy dziury w całym, z wyborem zawodu, życiowymi decyzjami różnego typu.

Zastanawia mnie jak krucha bywa nasza niezależność i jak mało trzeba aby inni ludzie wtrącili się niszcząc nasze plany. 
Udaje im się to jedynie wtedy kiedy my czujemy się zależni od ich ocen.  Oto sposób myślenia, który jest domeną osób mających do tego skłonność.

 10 fałszywych przekonań, które niszczą naszą niezależność

- Jestem samotny/samotna w bezwzględnym świecie, więc muszę respektować narzucane mi zasady nawet kosztem własnego szczęścia. - Jeżeli chcę mieć poczucie bezpieczeństwa i pragnę odnosić sukcesy, muszę poddawać się   osądom. -  Sukces przychodzi wtedy, gdy rywalizujemy z innymi i wygrywamy. - Aby nie przegrać muszę kontrolować wszystkich i wszystko wokół siebie. - Moje postrzeganie rzeczywistości musi być zawsze prawidłowe, a postępowanie słuszne. Aby mieć dobre samopoczucie, muszę być ciągle doskonały/doskonała. - Przyszłość jest niepewna więc powinna wzbudzać moje obawy. - Nie można uciec od poczucia winy, bo błędy muszą być osądzane i karane.   - Konkretne osoby i sytuacje są odpowiedzialne za moje uczucia. - Bez kogoś lub czegoś nie mogę być szczęśliwy/szczęśliwa. - Moje poczucie własnej wartości zależy od tego, czy inni mnie akceptują.   Złam zasady! Jeśli chcesz budować swoją niezależność złam te zasady i zastąp je następującymi przekonaniami:

1. Masz prawo do bycia sobą

Każdy ma prawo do posiadania takiego życia, które sprawia mu radość i pozwala się realizować. Pamiętajmy, że to prawo obowiązuje w obie strony - również wtedy, gdy nie podzielamy punktu widzenia innej osoby lub ona naszego. A może przede wszystkim wtedy?

2. Prawo do własnego JA

Mamy prawo ufać swoim odczuciom, posiadać własny systemem wartości, czuć i myśleć po swojemu a także dążyć do pewności, że nasze postępowanie jest zgodne z wewnętrzną prawdą. Nikt nie ma prawa osądzać nas i narzucać nam swojej woli.

3. Sukces jest tym co daje ci poczucie satysfakcji

Sukces w życiu nie jest wygraną ani efektem pokonania przeciwnika. Jest twoim osobistym spełnieniem, poczuciem, że to co robisz ma sens, że twoje wybory przyniosły ci wewnętrzne zadowolenie.

4. Nie potrzebuję kontrolować innych i poddawać się ich kontroli

Kontrolowanie innych dla własnych korzyści to rodzaj nadużycia i manipulacji.  Jest nią wszelkiego rodzaju utrudnianie rozwoju, wywieranie presji, budzenie chaosu w czyimś życiu. Jeśli zrezygnujesz z tego i skupisz się na własnym szczęściu uwolnisz się od presji. Przestaniesz także poddawać się cudzym oczekiwaniom wynikającym z chęci kontroli. Poczujesz się niezależny/niezależna.

5. Doskonałość nie istnieje

Zdobywanie wiedzy na własny temat, na temat całego naszego istnienia to nasz przywilej. Nie ma granic poznania więc nikt nie powinien ich sztucznie wytwarzać i stwarzać fałszywych wzorców. Ani względy filozoficzne ani religijne tego nie usprawiedliwiają. Celem życia jest odnajdywanie ładu, harmonii, poczucia szczęścia i spełnienia a także rozwój. Każdy ma prawo dążyć do tych wartości na swój sposób, tak jak je rozumie. Proces rozwoju nigdy się nie kończy.

6. Przyszłość to szansa

Lęk przed tym co przyjdzie sprawia, że trzymasz się kurczowo bezpiecznych wzorców i zatracasz się w iluzji kontroli. Otwartość na nowe sytuacje uwalnia cię.

7. Błędy w istocie są okazjami do rozwoju

Dając sobie prawo do popełniania błędów zyskujesz, prócz niezależności, prawdziwą okazję do poszerzania swojej świadomości. Nie istnieje porażka tylko informacja.  Każdy z nas ma prawo do wewnętrznej przemiany, której celem jest doskonalenie się. Mamy prawo dystansować się od tego kim byliśmy kiedyś i tworzyć nową jakość swojego życia.

8. To ja jestem odpowiedzialny/ odpowiedzialna za wszystko co dzieje się w moim życiu .

To nie inni ludzie i sytuacje odpowiadają za to co czujesz. To tylko i wyłącznie twoja sprawa. Biorąc odpowiedzialność za własne uczucia nie pozwalasz innym aby tobą manipulowali. 

9. Założenie, że ktoś lub coś da mi szczęście to iluzja

Poczucie szczęścia nie zależy ani od czyjejś obecności ani od sytuacji. Jeśli uważamy, że czegoś potrzebujemy, że coś jest warunkiem niezbędnym, byśmy mogli je czuć tworzymy relację uzależnienia. Obawa przed utratą stanowi wtedy zaprzeczenie uczucia szczęścia. Jest nim to stan ducha, który przyciąga do nas to czego pragniemy bez ryzyka utraty wolności.

10. Akceptacja i oczekiwania ze strony otoczenia nie mogą nas ograniczać

W związku ze zmianami, które w nas zachodzą, mamy prawo podejmować nowe plany, zmieniać dotychczasowe relacje, wchodzić w nowe i konstruować swoje życie na nowym poziomie rozumienia. Jeśli ktoś tego nie akceptuje jest to jego wyzwanie a nie twoje.

https://www.youtube.com/watch?v=2ieWwTMEv5Q&feature=em-subs_digest

Mam nadzieję, że tych kilka zasad będzie stanowić dla was inspirację.

Zapraszam do dyskusji

Joanna Godecka


Jest to tekst mojego autorstwa opublikowany na Sympatia.pl http://sympatia.onet.pl/tips/experts/zlam-zasady-czyli-jak-budowac-zdrowa-niezaleznosc,5676354,experts-article-detail.html

Zapraszam na sesje terapeutyczne w nurcie TSR:
www.joannagodecka.pl/sesje-indywidualne

A także na mój kanał w YouYube www.youtube.com/channel/UC2RHWRdHoRgwYPoZ7bg6JMw/feed?view_as=public

I stronę: www.joannagodecka.pl 

oraz www.twojdobrycoach.pl