Tajemnica istnienia

Bardzo trudno jest być sobą. Tak wiele czynników ma na nas wpływ. Wielu jest ludzi, którzy chcą nas zmienić. Tak wiele wydarzeń,których skutki kodują się w naszych głowach, opinii, które poddają w wątpliwość nasze odczucia…

Być sobą to prawdziwe wyzwanie. Tym bardziej, że od tego zależy jakość naszego życia. Tylko będąc sobą możemy znaleźć właściwą drogę do realizacji naszych prawdziwych potrzeb.

 

Twoją Tajemnica istnienia jest wędrówka, która doprowadziła Ciebie do miejsca, w którym się teraz znajdujesz. Co było możliwe stało się. Co było niemożliwe nie stało się lub wprowadziło Ciebie w chaos. Efekt wszystkiego co się zdarzyło nosi Twoje imię.(...) To jesteś Ty. To jest Twój świat" 
"Powrót do domu" - E.Nowalska

 

Dla mnie to jest istota coachingu.

Pomoc drugiemu człowiekowi w odnalezieniu prawdy o sobie.

Trzymanie lustra, w którym będzie mógł się przejrzeć.

Wsparcie w skonfrontowaniu się z prawdą, której być może wcześniej nie chciał dojrzeć.

Zachęta aby uwierzył w to co wydaje się mu niemożliwe.

 

I jeszcze jedno. Z tym co myślimy o sobie, jak się z tym czujemy, łączy się co myślimy o całym świecie, jaką rolę dla siebie w nim znajdujemy.

 

Ten przykład znalazłam kiedyś bodajże w jednym  pierwszych przeczytanych przeze mnie podręczników coachingu autorstwa Atkinson i Chois.

Oto kiedyś młody dziennikarz odwiedził Alberta Einsteina i spytał go: „Jakie jest najważniejsze pytanie jakie może postawić naukowiec”. Einstein zamyślił się długo bujając się na swoim ulubionym fotelu i paląc fajkę. 

Dziennikarz domyślał się, że Einstein buduje w myślach jakieś skomplikowane wzory matematyczne ale ten odparł : „Najważniejsze pytanie jakie każdy z nas może postawić, jest to, czy wszechświat jest przyjaznym miejscem?

„ Co ma Pan na myśli” spytał zadziwiony dziennikarz –„ jak to może być najważniejsze pytanie?”

Einstein odpowiedział z powagą – „ Tak, ponieważ odpowiedź na nie wpływa na to co zrobimy ze swoim życiem. Jeśli wszechświat jest przyjaznym miejscem, spędzimy czas na budowaniu mostów. Jeśli nie, nabudowaniu murów. Decyzja należy do nas”

 

A więc jeszcze jednym zadaniem coacha jest pomoc przybudowaniu mostów.


http://www.twojdobrydzien.pl//