P jak PEWNOŚĆ

P jak PEWNOŚĆ – Rzecz jasna na myśli mam pewność siebie. Trudno znaleźć jej jednoznaczną definicję ale podobają mi się słowa włoskiej pisarki Melanii Mazzucco – Nie wstydzić się siebie – oto prawdziwa wolność.

Jak się jednak okazuje pewność siebie to w naszych czasach – towar deficytowy. Stąd też ogromna liczba artykułów, opracowań, treningów i szkoleń obiecujących poprawę w tej kwestii. Pewność siebie to jedna z kluczowych cech ludzi sukcesu – czytam na jednym z portali edukacyjnych - Jednak coraz więcej osób ma z tym wielki problem. Mówią, że   unikają kontaktów z ludźmi, są nieśmiali, boją się wystąpień publicznych.

W większości przypadków ten strach jest bezużyteczny i nieracjonalny.
Ile razy bałeś się jakiegoś egzaminu lub spotkania z nową osobą?
Co dał Ci ten strach?
Czy nie uważasz, że znacznie lepiej wypadłbyś w tych sytuacjach gdybyś był spokojny i pewny siebie.
Chcesz spełnić swoje marzenia? Wielkie osiągnięcia potrzebują odważnego działania. Jeśli chcesz odważnie działać, musisz być pewny siebie.
Proste…? Dlaczego więc takie trudne?
Kiedy byłeś małym dzieckiem nie miałeś problemu z pewnością siebie. Gdybyś miał – nie nauczyłbyś się chodzić, zrażony wieloma upadkami.
Potem jednak zaczyna się proces wychowania, wpadasz w system edukacyjny, porównujesz się z rówieśnikami. Potem pierwsza praca, pierwszy miłosny zawód, pierwsza porażka, potem kolejne… I tak krok po kroku przejmujesz opinie, które wypowiadają o tobie inni, ich oceny stają się twoimi a słowa krytyki budują twe przekonania o tobie i twoich możliwościach.

Rozejrzyj się – ile potencjału twórczego jak wielkiej liczby osób z twego otoczenia legło pod gruzami utraty poczucia własnej wartości. A może ty sam robisz to swoim dzieciom?

Puenta? Mocne  słowa australijskiego pisarza Johna Flanagana - „Brak wiary w siebie jest chorobą. Jeśli stracisz panowanie nad tym, wątpliwości staną się twoją rzeczywistością”


Jeśli chcecie zdobyć prawdziwą pewność siebie zapraszam na sesję coachingową:)

www.twojdobrycoach.pl