MOJA MIŁOŚĆ GO ZMIENI

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się myśleć: „Cóż, z pewnością jego charakter nie należy do łatwych, ale ma w sobie zadatki na świetnego faceta. Jeśli trochę się postaram, dam mu więcej niż inne kobiety, on z pewnością pokaże na co go stać. Moja miłość go zmieni.” Jeśli to Ci się przydarzyło lub przydarza notorycznie – to sygnał, że ten felieton jest dla Ciebie.

Używam żeńskiej formy, bo taka postawa to zdecydowana domena kobiet, ale jeśli jesteś mężczyzna i myślisz podobne, także zapraszam Cię do lektury.

Beczka z prochem.

A oto historia Marleny – 38 - letniej projektantki. „Wiem jak to jest być artystą. Na początku też wpadałam w różne dołki – mówi. Dlatego, kiedy spotkałam Marka, od razu zrozumiałam jego problemy. To naprawdę inteligentny, błyskotliwy facet. Ale napisanie dobrego scenariusza to nie lada wyzwanie. Nie dziwiłam się, że odrzucał mało ambitne chałtury nawet gdy z jego finansami było krucho. Jeśli człowiek chce coś osiągnąć musi się na tym skoncentrować. Szybko złapaliśmy prawdziwe porozumienie a potem cóż, zakochałam się. Po kilku tygodniach zaproponowałam żebyśmy Marek wprowadził się do mnie. Postanowiłam, że pomogę mu stanąć na nogi. Mój biznes naprawdę dobrze się rozkręcił więc stać mnie było na to aby zafundować Markowi warunki do twórczej pracy. Na początku było wspaniale. Czułam że znalazłam prawdziwy diament, który wymaga tylko podszlifowania. Marek zachowywał się wspaniale, był taki czuły i z taką pasją mówił o swojej pracy.

Po kilku miesiącach jednak coś zaczęło się psuć. Miewał długie chandry i napady złego humoru, pisanie mu nie szło. Chodziłam na palcach, bo wierzyłam, że impas minie a on złapie wenę.

Marzyłam, wyobrażając sobie, że Marek odbiera jakąś ważną nagrodę za swoje twórcze osiągnięcie, a ja stoję przy nim, czując na sobie jego wzrok, pełen miłości. Niestety, wiele wskazuje na to, że to marzenie nigdy się nie spełni. Marek mimo mojej miłości, wsparcia i zachęt przez dwa lata nie dokończył swojego scenariusza. Ciągle coś w nim zmienia, poprawia albo wścieka się i wykreśla całe partie. Żyje wygodnie na mój koszt, a w dodatku staje się coraz bardziej opryskliwy. Ostatnio temat scenariusza stał się beczką z prochem. Wystarczy, że spytam jak mu się pracowało a on zaraz wybucha. Nie wiem co robić. Czuję, że nawet nie docenia tego co dla niego robię. Czy powinnam odejść?”

Historia którą opowiedziała Marlena miewa inne odsłony – „On jest wspaniały ale

– nie umie okazywać uczuć, bo został kiedyś zraniony,

- nie skończył szkoły, studiów, bo nauczyciele rzucali mu kłody pod nogi

- za dużo pije bo jest bardzo wrażliwy a świat taki okrutny

- nie może znaleźć pracy bo jest zbyt skromny żeby rozpychać się łokciami itp.

Jak działa schemat?

Nie ważne co dokładnie jest z nim nie tak. W tym schemacie liczy się sposób myślenia: „Ja pomogę mu stanąć na nogi, przy mnie nauczy się co to miłość”.

Niestety układ, w którym jedna osoba próbuje ocalić drugą, bez aktywnego współdziałania z jej strony, kończy się niepowodzeniem i uczuciem rozczarowania.

Przyczyna

To Ty sama czujesz się niewiele warta. Dlatego uważasz, że dopiero gdy wykażesz się determinacją, cierpliwością, wielkim uczuciem, wspaniałomyślnością, tolerancją, hojnością i innymi zaletami, udowodnisz że zasługujesz na to by Cię pokochano.

Aby móc się wykazać potrzebujesz kogoś, kto stworzy Ci odpowiednią szansę. Mężczyzna, który sobie radzi w życiu, nie da Ci jej. Dlatego szukasz takiego, który Cię potrzebuje a nie pragnie. Przy nim zaprezentujesz cały arsenał pozytywnych cech.

Ktoś, kogo ocalisz będzie miał wystarczający powód by z Tobą być.

Dlaczego tak „masz”?

Prawdopodobnie wychowywano Cię w taki sposób, że utożsamiłaś swoje poczucie własnej wartości z byciem „dobrą”. Nauczyłaś się, że Twoje samopoczucie zależy od tego czy jesteś akceptowana, czytaj dostatecznie miła, pomocna i kochająca.

Sygnały ostrzegawcze

na początku najbardziej wzruszające i urocze wydaje Ci się to co jest, obiektywnie patrząc, jego najmniej zachęcającą cechą ( np. emocjonalne zamknięcie, nieporadność życiowa, milczkowatość, outsajderstwo )

szybko tłumaczysz jego zachowanie tym, że nie otrzymał w życiu wystarczającego wsparcia i miłości

masz wrażenie że jesteś jedyną osobą która może go zrozumieć i pomóc mu - czujesz, że nie możesz go zostawić

usprawiedliwiasz jego zachowanie przed sobą i innymi, nawet jeśli w głębi serca jesteś nieszczęśliwa

Te sygnały są wystarczającym powodem abyś zastanowiła się nad tym co robisz ze swoim życiem.

Skutki tego postępowania

Angażujesz całą swoją energię w pomaganie, ulepszanie, ratowanie kogoś innego, podczas gdy to Ty potrzebujesz wsparcia i poprawy samooceny.

Gdybyś zainwestowała te wszystkie działania w siebie byłabyś, no właśnie… śmiem twierdzić, że kim tylko chcesz. Zwykle jednak marnujesz mnóstwo możliwości dotyczących własnej osoby.

Jak to zmienić?

1. Na początek „obejrzyj” swoje dotychczasowe związki wykorzystując technikę dysocjacji. Usiądź wygodnie, weź kilka oddechów i wyobraź sobie że oglądasz na dużym telebimie film ze swoim udziałem. Oczywiście mam na myśli film o historii Twojego związku. Postaraj się patrzeć oczami widza a nie zakochanej kobiety – to ważne. Skomentuj obiektywnie to co „widzisz”.

2. Sporządź listę raniących zachowań, upokarzających sytuacji i strat, które poniosłaś działając według schematu „moja miłość go zmieni”.

3. Zrób listę działań i wszystkich twoich inicjatyw, które podjęłaś dla swojego mężczyzny. Bez rezultatu. Następnie napisz co mogłabyś w tym czasie i korzystając z wszystkich środków zrobić dla siebie.

4. Ucz się doceniać ludzi, którzy sobie radzą i biorą odpowiedzialność za swoje życie.

Oczywiście nie ma niczego złego w byciu wsparciem i w pomaganiu. Miłość wytwarza taką potrzebę. Jednak ważne jest to, że jest działanie wzajemne, że oboje wykazujecie inicjatywę i troskę.

 

Joanna Godecka


Jest to tekst mojego autorstwa opublikowany na Sympatia.pl http://sympatia.onet.pl/tips/moja-milosc-go-zmieni,5656423,experts-article-detail.html

Zapraszam na sesje terapeutyczne w nurcie TSR:

www.joannagodecka.pl/sesje-indywidualne

A także na mój kanał w YouYube www.youtube.com/channel/UC2RHWRdHoRgwYPoZ7bg6JMw/feed?view_as=public

I stronę: www.joannagodecka.pl

oraz www.twojdobrycoach.pl