M jak... MIŁOŚĆ

M jak MIŁOŚĆ – ale nie będzie nic o popularnym serialu… tylko o uczuciu, które może wszystko – i unieść wysoko lub pogrążyć.                                                                                                 

Już Eurypides stwierdził że miłość jest największą słodyczą i goryczą na ziemi.
I choć na ten temat najwięcej do powiedzenia mają poeci posłuchacie Wikipedii – miłość to dowolna ilość emocji i doświadczeń zachodzących z powodu silnej więzi. Słowo "miłość" może odnosić się do wielu różnorodnych uczuć, stanów i postaw, poczynając od ogólnego zadowolenia, a kończąc na silnej więzi międzyludzkiej. Rozmaitość użyć i znaczeń, połączona z zawiłością opisywanych przez nią uczuć, powoduje, że miłość jest niespotykanie trudna do zdefiniowania, nawet w porównaniu do innych stanów emocjonalnych.
Mimo to miłość można podzielić na kategorie. Nazwy są zaczerpnięte z greki

•    Agape - to typ miłości bezinteresownej, opierającej się na altruizmie  
•    Philia - miłość platoniczna, wolna od seksu i zmysłowości, przyjacielska, bezinteresowna, lojalna i wierna
•    Eros  - miłość twórcza, kreatywna lub romantyczna, w której dominującą rolę odgrywa sentyment, tęsknota, oczarowanie, pragnienie coraz większej pełni.
•    Sexus - miłość zmysłowa, oparta na wzajemnym pożądaniu; najczęściej ma swój początek w zakochaniu.
•    narcyzm -  miłość do samego siebie.

Dla tych, których nie satysfakcjonują definicje kilka opinii ekspertów:

Paulo Cohello - Miłość jest jak tama. Jeśli pozwolisz, aby przez szczelinę sączyła się strużka wody, to w końcu rozsadza ona mury i nadchodzi taka chwila, w której nie zdołasz opanować żywiołu. A kiedy mury runą, miłość zawładnie wszystkim. I nie ma wtedy sensu zastanawiać się, co jest możliwe, a co nie, i czy zdołamy zatrzymać przy sobie ukochaną osobę. Kochać – to utracić panowanie nad sobą.

Antoine de Saint-Exupéry
Gdy ktoś kocha różę, której jedyny okaz znajduje się na jednej z milionów gwiazd, wystarczy mu na nie spojrzeć, aby być szczęśliwym. Mówi sobie: „Na którejś z nich jest moja róża...”.

Carlos Ruiz Zafón
Ktoś kiedyś powiedział, że w chwili, kiedy zaczynasz zastanawiać się, czy kochasz kogoś, przestałeś go już kochać na zawsze.

Alfred Aleksander Konar
Miłość jest jak eter. Może zabić, ale może też... ulotnić się.

A co Wy sądzicie o miłości. Czy podzielicie się ze mną swoją definicją?