JAK ZAPANOWAĆ NAD ZAZDROŚCIĄ – 9 ZASAD

Słownikowa definicja zazdrości określa ją jako złożony stan emocjonalny charakteryzujący się obawą, że zostanie się pozbawionym tego, na czym nam zależy. Gdy dotyczy ona obiektu uczuć jest to strach, że osoba ukochana wybierze kogoś innego a w konsekwencji zdradzi lub opuści nas.

https://www.youtube.com/watch?v=WxnIavXOjFY&feature=em-subs_digest

Choć zazdrość jako taka nie należy do uczuć pożądanych, tych, które lubimy odczuwać, to w umiarkowanym natężeniu bywa stymulująca. Sprawia, że nie przestajemy starać się i zabiegać o partnera a jego także postrzegamy jako atrakcyjnego.

Bywa także zazdrość uzasadniona, kiedy druga strona daje nam powody. W takim wypadku jednak najlepiej jest po prostu zrezygnować z relacji, w której nie jesteśmy traktowani fair.

No i jeszcze warto wspomnieć o zespole Otella – wyjątkowo ciężkiej, obsesyjnej formie zazdrości przybierającej postać zazdrości urojonej. Takie przypadki łączą się często z nadużywaniem alkoholu, cechuje je wysoki poziom agresji i stanowią poważne zaburzenie, które należy leczyć. Życie z osobą, która cierpi na tę przypadłość staje się dramatycznym wyzwaniem, łącznie z ryzykiem zagrożenia życia.

W tym felietonie chcę się zająć zazdrością, która nie przybiera formy ciężkiego zaburzenia, jest jednak destrukcyjna i toksyczna dla obu stron. Sprawia, że zamiast cieszyć się tym co mamy, próbujemy kontrolować sytuację rezygnując ze wszystkiego, w tym także przyjemności, które mogłyby przynieść zagrożenie dla naszej pozycji w związku.

Oto wyznanie Gabrysi ( 33 lata ) pracownicy korporacji. „Nie mam zbyt dobrych doświadczeń z mężczyznami. Praktycznie byłam w dwóch poważniejszych związkach. Niestety. Mój pierwszy chłopak po 3 latach wrócił do swojej byłej i… wzięli ślub. Myślę, że nigdy nie był ze mną szczery do końca i najwyraźniej byłam plastrem na ranę, próbą odwetu czy czymś takim. Podświadomie wiedziałam, że mnie nie kocha, czułam, że mi się wymyka. Mówił czasem, że mnie kocha ale to było takie puste… Chciałam jednak wierzyć. To było żałosne. Po jego odejściu i ślubie całkiem się rozpadłam. Po dwóch latach spotkałam Marcina. Zakochałam się w nim bez pamięci. Ale od początku był we nie jakiś lęk. Po kilku tygodniach rozpanoszył się. Zaczęłam być nieufna, zbyt często wypytałam Marcina o jakieś bzdury… Wstyd się przyznać – czerwieni się Gabrysia – ale gdy tylko mogłam przeglądałam jego telefon, skrzynkę mailową. Bałam się przyznać do mojej zazdrości i nie mogłam sobie z nią poradzić. Kiedy wychodziliśmy na imprezy taksowałam dziewczyny pod kontem tego, czy mogą się mu spodobać. Gdy trafiła się jakaś niezła, a zwykle tak było, nie spuszczałam z niego wzroku. Zachowywałam się jak ochroniarz. Gdy wiedziałam, że spotkamy gdzieś dziewczyny, które uważałam za zagrożenie próbowałam robić wszystko abyśmy w ogóle nie szli. Imprezy stały się dla mnie koszmarem a nie przyjemnością. I choć nigdy nie powiedziałam mu o moich obawach zaczął czuć, że coś jest nie tak. Zepsułam nasz związek. Marcin odszedł. Wiem dlaczego. Stałam się nudziarą, która najchętniej nie wystawiała nosa z domu, nie chciała nigdzie jeździć, spotykać ludzi, piorunowała wzrokiem kobiety, które miały tę wadę, że były ładne… Teraz znowu jestem sama ale nie mam żadnej gwarancji, że w kolejnym związku będzie inaczej. Nie wiem co robić by to zmienić.

Gabrysia będąc zazdrosną starała się kontrolować partnera, szczególnie jego kontakty z kobietami, które uważała za zagrożenie.

Jakie jeszcze działania oprócz prób kontroli podejmujemy na skutek zazdrości?

  • umniejszanie wartości partnera czyli próby dewaluowania go po to by poczuć się lepszym od niego
  • szukanie odskoczni czyli ewentualnego partnera do zdrady lub choćby zdywersyfikowania uczucia
  • popadanie w nałogi by odczuć doraźną ulgę
  • desperackie próby związania partnera jakąś odpowiedzialnością np. urodzeniem dziecka
  • próby wciągania osób postronnych rodziny i przyjaciół by wywierały presję na partnera
  • odcinanie się od osób, które zauważają problem twojej zazdrości
  • unikanie kontaktu z osobami, które mogą stanowić zagrożenie dla twojego związku gdyż są w twojej ocenie atrakcyjniejsze od ciebie
  • zaczynamy o siebie dbać i nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie było to obsesyjne dbanie – mordercze treningi, diety, zabiegi i operacje plastyczne itp.

Wszystkie te metody są nieskuteczne i w konsekwencji prowadzą do osłabienia relacji.

W połączeniu z kontrolą, która w przypadku zazdrości zwykle staje się bardzo dokuczliwa najczęściej przynoszą uczucie zmęczenia i pragnienia by wydostać się na wolność. I tak się najczęściej dzieje.

Co zatem możemy zrobić aby zazdrość przestała mieć nad nami władzę?

1. Znajdź przyczynę

Jest nią zwykle poczucie, że nie jesteśmy dość dobrzy aby partner chciał być z nami. Inne osoby wydają się nam znacznie atrakcyjniejsze. Uważamy, że zdrada, odejście to tylko kwestia czasu. Wniosek – mamy obniżone poczucie własnej wartości. Pora przyjrzeć się temu bliżej. Bardzo wiele pisałam o tym jak podnieść samoocenę. W mojej zakładce eksperckiej na portalu Sympatia znajdziecie felietony na ten temat.

2. Zrozum, że to twój problem

Nie warto wymyślać coraz doskonalszych sposobów na kontrolowanie partnera ponieważ one nie istnieją. Zazdrość to twój problem i tylko ty możesz się z nim zmierzyć.

3. Porozmawiajcie otwarcie

Zamiast, tak jak dotychczas, domagać się zapewnień o miłości i gwarancji wierności porozmawiaj z partnerem otwarcie i przyznaj się do uczuć, które tobą targają. Poproś o pomoc i wsparcie w poradzeniu sobie z zazdrością.

4. Zacznij być świadom/a

Skoro masz skłonność do tworzenia czarnych scenariuszy ( odejście lub zdrada ) świadomie zmieniaj swój sposób myślenia. Nie pozwalaj by wyobraźnia podpowiadała ci niestworzone rzeczy. To fikcja. Trzymaj się świadomie tego co jest rzeczywiste.

5. Skup się na tym co dobre

Zamiast rozglądać się nerwowo za partnerem ciesz się tym co jest pozytywne w danej chwili. Miłym towarzystwem, otoczeniem, dobrą pogodą, podróżą.

6. Żyj swoim życiem

Nie stawaj się lianą oplecioną wokół partnera i jego życia. Istotą związku jest symetria. Zadbaj więc o to by własne sprawy, pasje, zainteresowania. Potrzebujesz źródła, z którego będziesz czerpać i nie powinien to być wyłącznie partner.

7. Nie porównuj się z innymi

Zdaj sobie sprawę z faktu, że partnerstwo nie opiera się na tym, że jesteś najatrakcyjniejszą osobą we Wszechświecie. Prędzej czy później znajdzie się ktoś od ciebie lepszy, ładniejszy, młodszy, mądrzejszy, bogatszy, itd. Istotą związku jest wzajemne pragnienie bycia z tą a nie inną osobą.

8. Ufaj

Wymówki i sceny nieuzasadnionej zazdrości to sygnał dla partnera że mu nie ufasz. Przykre prawda? Praktyka dowodzi, że osoby, które otrzymują taki sygnał łatwiej dopuszczają się zdrady. Zaufanie to krucha i cenna rzecz. Dbamy o nie. Trudno jednak stracić zaufanie, którego… nie ma.

9. Patrz na ludzi z życzliwością

Kiedy podejrzewamy innych, że chcą nam odebrać nasze szczęście stajemy się podejrzliwi, nieufni. To droga do paranoi. Staraj się świadomie patrzeć na partnera, świat i ludzi przez pryzmat dobrych emocji – sympatii, życzliwości, wdzięczności. Kiedy zaczniesz zauważać dobro częściej twoja zazdrość stanie się mniej adekwatna a nawet bezsensowna.

Życzę wam dobrych emocji

Joanna GodeckaJest to tekst mojego autorstwa opublikowany na Sympatia.pl

Zapraszam na sesje terapeutyczne w nurcie TSR: www.joannagodecka.pl/sesje-indywidualne

A także na mój kanał w YouYube www.youtube.com/channel/UC2RHWRdHoRgwYPoZ7bg6JMw/feed?view_as=public

I stronę: www.joannagodecka.pl 

oraz www.twojdobrycoach.pl