Jak szybko zorientować się, że on-ona NIE jest dla Ciebie?

Kiedy marzymy o związku, spotykając się z nowo poznaną osobą mamy nadzieję, że tym razem będzie to strzał w dziesiątkę. Nic dziwnego, że dajemy jej/jemu szansę, przyglądamy się z otwartością i zachętą. To jest właściwe nastawienie.

Gorzej, jeśli zrażeni wcześniejszymi niepowodzeniami, zaniżamy swoje (i tak nie wygórowane oczekiwania), zaczynamy zbyt wiele tłumaczyć lub wręcz przymykać oko na zachowania i sytuacje, które powinny stanowić impuls do refleksji. Czy to naprawdę miłość? Czy właśnie tego chcę?

Jeśli wątpliwości jest stanowczo zbyt wiele, lepiej przyznać samej/samemu przed sobą, że on/ona nie jest naszym wymarzonym partnerem i nasze wysiłki tego nie zmienią.

W obawie przed porażką

Nie wiem kiedy zaczęłam oszukiwać samą siebie – opowiada Dorota 33-letnia sekretarka. Kolejna nieudana randka - a było ich już naprawdę wiele - wyzwoliła we mnie jakąś desperację. Teraz tak o tym myślę.

W dodatku zbliżały się Święta i perspektywa tłumaczenia się rodzinie, dlaczego nie mam nikogo. No i Sylwester, kolejny, impreza u znajomych, na którą nie miałam z kim iść. Kiedy więc umówiłam się z Robertem, bardzo chciałam aby coś z tego wyszło. Pierwsze spotkanie było zresztą niczego sobie. Wprawdzie Robert, straszy ode mnie o 8 lat, sporo mówił o rozwodzie, konfliktowych relacjach z żoną i trudnościach w kontakcie z dziećmi ale wzięłam to za dobrą monetę. Pomyślałam – jest szczery, niczego nie ukrywa. Po trzech randkach miałam jednak wrażenie, że on nie zamknął za sobą drzwi do przeszłości. Choć od jego rozstania z żoną minęły dwa lata, temat ciągle powracał. Tłumaczył się, że to Święta tak go nastrajają. Starałam się zrozumieć. Jednak byłam bardzo zawiedziona, kiedy okazało się, że nie mogę liczyć na jego towarzystwo w sylwestrową noc, choć wcześniej wyznał, że bardzo mu się podobam. Powiedział jednak, że musi być dyspozycyjny od rana w Nowy Rok bo spędzi go z dziećmi. Było mi przykro. Pocieszałam się myślą, że jest dobrym człowiekiem, skoro tak je kocha. A potem przyszły inne sytuacje stawiające mnie na drugim planie. A to cała randka przeszła na kupowaniu prezentu urodzinowego dla córki albo sportowych butów dla syna, a to odwoływał spotkanie z powodu jakichś awaryjnych sytuacji związanych z byłą rodziną. Zawsze dobierał argumenty których nie mogłam zignorować. I tak minęło kilka miesięcy. Zależało mi na Robercie, więc próbowałam przystosować się do sytuacji, choć nie raz zbierało mi się na płacz. Nie czułam, że on jest ze mną do końca.

Moja przyjaciółka – mówiła – daj sobie spokój. Jeśli mężczyźnie zależy na kobiecie to potrafi dać jej szczęście. Postanowiłam więc postawić warunki, powiedzieć jak wyobrażam sobie związek. To nie pomogło. On odpowiedział - przykro mi ale niczego więcej nie mogę Ci ofiarować. Zrozumiałam wtedy, że nic z tego nie będzie, że on nie chce niczego zmienić.

Gdybym tak bardzo nie bała się kolejnej porażki nie potrzebowałabym niemal roku aby to zrozumieć.

10 sygnałów, że związek nie ma przed sobą przyszłości.

  • Jeśli twój partner/partnerka wciąż wraca do spraw i wspomnień związanych z poprzednim związkiem, byłym partnerem jest to wyraźny sygnał, że nie jest gotowy/a na nowe zobowiązania.
  • Jeśli w jego relacjach z dziećmi pobrzmiewa poczucie winy, co sprawia, że są zawsze na pierwszym planie bez względu na ciężar gatunkowy sytuacji – trudno oczekiwać harmonijnych relacji między Wami.
  • Jeśli Tobie bardziej zależy, starasz się, przystosowujesz, angażujesz więcej emocji i uczuć - prędzej czy później poczujesz, że otrzymujesz zbyt mało.
  • On/ona jest malkontentem a Ty zawsze starasz się aby zauważył jaśniejsze strony życia a to przytłacza.
  • On/ona nie bierze odpowiedzialności za siebie, oskarża Ciebie lub innych o swoje niepowodzenia oczekuje wiecznie pomocy i zachęty. Czy jesteś jego partnerem, czy rodzicem?
  • Jest niegodny/a zaufania, czujesz, że musisz ją/go sprawdzać, kontrolować, naciskać aby wywiązał się ze zobowiązań. W związku z tym Ty nie czujesz się w pełni bezpiecznie i pewnie.
  • Ma nałogi w tym także te, które z pozoru wydają się niegroźne ( np. pracoholizm ). Życie z taką osobą nigdy nie prowadzi do pełnej bliskości.
  • Tłumaczy swoje, trudne dla Ciebie, zachowania zawsze w ten sam sposób np. „mam złe doświadczenia, sparzyłam się” itp. Jeśli ktoś nie chce zmierzyć się ze swoimi obawami, one same nie znikną a Ty wciąż będziesz czekać.
  • Przyrzeka zmianę i nie dotrzymuje słowa, wielokrotnie Cię rani swoimi słowami i zachowaniami. Tak naprawdę nie próbuje się zmienić tylko obłaskawić Cię w chwilach kryzysu.

Swoje wady tłumaczy słowami: „zawsze taki byłem”, „taka już jestem”. To wyraźny sygnał braku chęci do naprawienia tego, co nie układa się dobrze.

Jeśli któryś lub wiele z tych sygnałów pojawia się w Twojej relacji, nie ignoruj ich. Każdy zasługuje na szczęście. Ty także

Powodzenia!

Joanna GodeckaJest to tekst mojego autorstwa opublikowany na Sympatia.pl http://sympatia.onet.pl/experts/jakszybko-zorientowac-sie-ze-onona-nie-jest-dla-c,5657651,experts-a...

Zapraszam na sesje terapeutyczne w nurcie TSR: www.joannagodecka.pl/sesje-indywidualne

A także na mój kanał w YouYube www.youtube.com/channel/UC2RHWRdHoRgwYPoZ7bg6JMw/feed?view_as=public

I stronę: www.joannagodecka.pl

oraz www.twojdobrycoach.pl