JAK SOBIE RADZIĆ Z TRUDNYMI EMOCJAMI

Wszyscy dążą do tego żeby czuć się dobrze. Dobrze czyli komfortowo, bezpiecznie, przyjemnie. W takim nastroju wszystko lepiej nam wychodzi, relacje z ludźmi układają się harmonijnie i przyciągamy do siebie inne osoby gdyż wewnętrzny luz jest istotnym składnikiem atrakcyjności.

Niestety czasami pojawiają się emocje, które określamy jako mało komfortowe.

Mój partner łatwo się złości – opowiada Paulina 32 lata. Jest zamknięty w sobie, nie lubi rozmawiać o nas, o uczuciach. Ja chciałabym bliskości, która polega przecież na dzieleniu się różnymi sprawami, myślami. On woli włączyć komputer lub telewizor. Gdy mam pretensje i mówię, że czuję się samotna, on zwykle wybucha, że się czepiam, że przecież nic złego nie robi tylko chce odpocząć. Większość wieczorów spędzam więc w poczuciu odrzucenia. Nie wiem jak sobie z tym radzić.

Kiedy idziemy na imprezę albo do jakiegoś klubu – mówi Jacek - 28 lat – zwykle czuję zazdrość o Mariolę, moją dziewczynę. Gdy wydaje mi się, że ona spojrzy na któregoś faceta nieco dłużej albo z nim zatańczy szybko pojawia sie nieprzyjemne uczucie. Staram się nic nie mówić bo kilka razy pokłóciliśmy się o to i w zasadzie nie miałem żadnych argumentów więc wyszedłem według niej na jaskiniowca. Jednak mam przez to zmarnowany cały wieczór bo zamiast dobrze się bawić wpadam w zły nastrój. Sam nie wiem dlaczego tak się dzieje ale czuję, że nie mogę nic na to poradzić…

Nielubiane emocje

Do emocji, których nie lubimy należy niepewność, bezradność, frustracja, irytacja, zazdrość, wewnętrzne napięcie, poczucie winy, strach itp.

Jak sobie z nimi radzimy? Próbujemy stawiać im opór. Wtedy jednak, paradoksalnie stają się one jeszcze silniejsze. Z jakiego powodu? Ponieważ następuje kumulacja. Trudna emocja plus nasze niezadowolenie z powodu, że tak się właśnie czujemy prowadzi do zwiększenia napięcia.

Warto więc zastanowić się nad innym sposobem postępowania. Zróbmy w tym celu założenie, że nasze uczucia nie pojawiają się po to aby uprzykrzyć nam życie tylko w całkiem odwrotnym celu. Pojawiają się one przecież w sytuacjach, które są dla nas wyzwaniem – w towarzystwie nowo poznanych osób, w sytuacji gdy wydaje się nam, że jesteśmy oceniani, albo uważamy, że ktoś nas lekceważy, nie akceptuje, kiedy tkwimy w toksycznej relacji z kimś itp.

Ten rodzaj cierpienia, którego doświadczamy w trudnych dla nas sytuacjach - jest sygnałem do zmiany przekonań a w konsekwencji naszego postępowania.

Jacek najwyraźniej nie czuje się wystarczająco pewnie w roli partnera Marioli. Jeśli ona nie daje mu powodów do zazdrości, gdyż rzucone komuś spojrzenie lub zatańczenie z innym mężczyzną nie jest przestępstwem, to znaczy, że Jacek powinien zastanowić się nad tym co konkretnie sprawia, że czuje się zazdrosny. Kompleksy, obniżona samoocena? Warto nad tym popracować. Dopiero świadomość własnej wartości pozwoli mu nie czuć zagrożenia.

Z kolei Paulina – czując się odrzuconą zamiast marnować kolejny wieczór powinna zrozumieć, że nie ma wpływu na zachowanie swojego partnera. Pora więc uznać, że typem człowieka, który nie lubi lub nie potrafi zachowywać się zgodnie z jej oczekiwaniami i zaakceptować to albo poszukać takiej relacji, w której jej potrzeby zostaną zaspokojone. Partner Pauliny zapewne też odczuwa irytację z jakiegoś konkretnego powodu – na przykład z obawy przed bliskością.

Nasze trudne emocje mówią do nas – zmień coś! Jest to więc sygnał do osobistego rozwoju.

Bierność, wycofywanie się i przeciąganie w czasie stresujących sytuacji, z którymi nic nie robimy działa przeciwko nam. Zwykle problem wydaje się rosnąć. Cierpi na tym nasze zdrowie. Jest powszechnie wiadome, że stres jest przyczyną wielu schorzeń. Dzieje się tak ponieważ neuroprzekaźniki, hormony i neuropeptydy "transportują" negatywne myśli w obrębie całego organizmu, zwłaszcza do komórek układu odpornościowego. Gdy nie reagujemy na chroniczny stres, ból emocjonalny w końcu popadamy w chorobę.

Z pomocą przychodzi nam świadomy umysł. Część mózgu zwana korą przedczołową, jest ośrodkiem naszej wolnej woli. To wspaniałe i potężne narzędzie. Dzięki niemu potrafimy wyciągać wnioski z historii naszego życia, zauważać, że coś niekorzystnie na nas wpływa i w rezultacie podjąć decyzję o zmianie niekorzystnego dla nas przekonania lub sytuacji. To oznacza możliwość zmieniania czekającej nas przyszłości.

Gdyby więc potraktować trudne emocje jako wskazówkę moglibyśmy zrobić z nich dobry użytek.

Co warto robić?

Zamiast traktować trudne emocje jak natręta, który psuje samopoczucie i przeszkadza, odczytajmy zawarte w nich intencje.

Warto popracować nad komunikacją wewnętrzną, nauczyć się szanować swoje uczucia i stać się wrażliwym na sygnały, które do nas wysyłają.

Oto pomocne ćwiczenie:

 • Usiądź wygodnie, zamknij oczy i weź kilka głębszych oddechów, po czym przypomnij sobie sytuację, która wywołuje w tobie trudne emocje.
 • Może to być sytuacja kłótni z partnerem, nieprzyjemnej rozmowy z kimś, wystąpienia publicznego itp
 • Co wtedy czułeś?
 • Staraj się przywołać to uczucie i poczuć je ponownie.
 • Czy gdzieś w twoim ciele czujesz związane z tym napięcie? Najczęściej pojawia się ono w obszarze gardła, klatki piersiowej, splotu słonecznego.
 • Jak nazwiesz emocję, która się pojawiła?
 • A teraz – skoncentruj się i spróbuj usłyszeć – jaką informację to uczucie chce ci przekazać. Obdarz je głosem i wyraź to co ma ci do powiedzenia. Kiedy pozwolisz sobie na taką rozmowę zobaczysz, że w twojej emocji zawiera się bardzo pomocna intencja.

Paulina – usłyszała - zmień podejście, zacznij szukać przyjaźni, ludzi, z którymi nawiążesz emocjonalne porozumienie

Jackowi – zazdrość „powiedziała” – podbuduj poczucie wartości, poczuj się kimś wyjątkowym

https://www.youtube.com/watch?v=aHo2Ydw8T3k&feature=em-subs_digest

Podręczny słowniczek emocji

Nic nie zastąpi wewnętrznej rozmowy ale oto krótka lista intencji, które kryją się za trudnymi emocjami:

 • Bezradność – zaczekaj, zbierz myśli i szukaj nowych rozwiązań
 • Bezsilność – odpocznij, zdystansuj się, zregeneruj siły i dopiero potem działaj
 • Gniew – wyrażaj na bieżąco swoje emocje, nie czekaj aż skumulują
 • Irytacja – zmień coś, skoro to co robisz nie daje spodziewanych rezultatów
 • Konsternacja – daj sobie czas, ustabilizuj się
 • Lęk – zadbaj o siebie, szukaj wsparcia, pomocy
 • Poczucie winy – dostrzegaj to co w tobie dobre, wartościowe, szanuj siebie
 • Rozczarowanie – zejdź na ziemię i zrewiduj swoje założenia
 • Smutek – zajrzyj w głąb siebie, potrzebujesz refleksji i spokoju
 • Wstyd – nabierz dystansu
 • Zazdrość - zadbaj o swoją samoocenę, podbuduj swoje poczucie wartości
 • Znudzenie – odpocznij, nabierz dystansu, zweryfikuj priorytety
 • Zwątpienie – zastanów się czego szukasz, czy robisz to we właściwy sposób

Życzę wam aby odtąd trudne emocje stały się pomocne.

Joanna Godecka


Jest to tekst mojego autorstwa opublikowany w Sympatia.pl
www.sympatia.onet.pl/tips/experts/jak-czuc-sie-dobrze-ze-soba-i-z-innymi-podreczny-s,5676410,experts...

Zapraszam na sesje terapeutyczne w nurcie TSR: www.joannagodecka.pl/sesje-indywidualne

A także na mój kanał w YouYube www.youtube.com/channel/UC2RHWRdHoRgwYPoZ7bg6JMw/feed?view_as=public

I stronę: www.joannagodecka.pl 

oraz www.twojdobrycoach.pl