JAK NIE BYĆ NUDZIARZEM… ;-)

Przyszło mi do głowy aby napisać felieton na ten właśnie temat, ponieważ w rankingu pożądanych cech partnera bardzo wysoko plasuje się poczucie humoru, inteligencja i to wszystko co sprawia, że na pierwszej i kolejnych randkach czujemy się podekscytowani i zaciekawieni.

Jednak dość często słyszę samokrytyczne wypowiedzi osób, które uważają się za nieinteresujące: „No ale o czym mam opowiadać? W moim życiu nie dzieje się nic ciekawego” albo „Rozmowa się nie kleiła, chyba ją kompletnie znudziłem”.  

Co zatem zrobić z poczuciem, że nasze życie i my sami nie mamy do zaoferowania nic atrakcyjnego?

Po pierwsze diagnoza

Zauważ, że w „byciu interesującym”, cokolwiek to nie oznacza, nie chodzi o nagromadzenie ekscytujących faktów, które sprawiają, że jesteś wyjątkowy/wyjątkowa. Nie musisz być agentem 007 lub supermodelką aby ludzie słuchali tego co mówisz z zapartym tchem.  

Nawet najzwyklejsze życie dostarcza wielu interesujących bodźców jeśli jesteśmy uważni, otwarci i zainteresowani.  

10 powodów, które sprawiają, że wydajesz się nudziarzem

1. Ulegasz rutynie

Wstajesz, zjadasz śniadanie, wychodzisz do pracy, wracasz, robisz zakupy, otwierasz komputer, jesz kolację, idziesz spać. Twój plan jest zawsze z góry ustalony, robisz to co powinieneś, nie ma w nim miejsca na odstępstwa, eksperymenty i nowości.  

2. Jesteś dogmatyczny

Twoje podejście do wielu spraw i tematów jest sztywne. Kurczowo trzymasz się swoich przekonań. Nie ważne czy chodzi o twój światopogląd religijny, uprawę ogródka czy wychowanie dzieci. Nie jesteś skłonny do otwartej dyskusji. Nie dopuszczasz wątpliwości, nie ewoluujesz, nie zadajesz sobie pytań.  

3. Nie jesteś sobą

Bardziej zależy Ci na wrażeniu jakie chcesz wywołać niż na byciu sobą sytuacji, w której się znajdujesz. Zatracasz spontaniczność ponieważ całą uwagę kierujesz na tworzenie idealnego wizerunku. Np. nie śmiejesz się z dowcipu, który jest zabawny tylko dlatego, że uznałeś iż nie jest na Twoim poziomie lub wygłaszasz obce opinie by wydać się kulturalnym, mądrym. To czyni Cię sztucznym.  

4. Aspirujesz do wzorca  

Zamiast kierować się autentycznymi uczuciami wypełniasz jakąś „misję”, indukujesz się tym co uważasz za jedynie słuszne. Np. „kobieta powinna zawsze zachowywać się jak dama ”, „mężczyźnie nie wolno okazywać słabości ” itp. To sprawia, że z zasady narzucasz sobie reakcje lub wręcz grasz i odcinasz się od swoich emocji.  

5. Nie jesteś ciekawy świata

Bazujesz na tym co umiesz, co poznałeś i to ci wystarcza. Zamawiasz zawsze te same potrawy w restauracji, kupujesz podobne do siebie fasony ubrań, spotykasz się z tymi samymi osobami. Jeśli wyjeżdżasz na wakacje wystarcza Ci hotel i basen, nie próbujesz lokalnej kuchni, nie nawiązujesz znajomości, nie odkrywasz nowych miejsc, zamiast zwiedzania kupujesz pocztówki i foldery itp.  

6. Nie jesteś „obecny”

Żyjesz przeszłością lub marzysz o tym jakie mogłoby być twoje życie, gdyby… To sprawia, że chwila obecna umyka Ci, poświęcasz jej niewiele swojej uwagi. Zauważ, że paradoksalnie tylko w teraźniejszości masz wpływ na swoje życie, to „tu i teraz” tworzysz kapitał, który czyni Cię interesującym dla otoczenia.  

7. Nie angażujesz się 

Nie obchodzą Cię tematy nie dotyczące Cię bezpośrednio. Nie musisz, rzecz jasna interesować się koniecznie globalnym ociepleniem czy też wycinką lasów równikowych jednak gdy żyjesz w oderwaniu od reszty świata tracisz szerszy kontekst swojej egzystencji i stajesz się wyalienowany.  

8. Nie masz pasji

Pragmatyczny sposób, w jaki patrzysz na życie sprawia, że brak Ci czegoś co dodaje energii Twoim działaniom.  

9. Jesteś całkowicie przewidywalny 

Reagujesz zawsze tak samo. Jeśli np. Twoim sposobem na zakończenie niewygodnej dyskusji jest wstać i wyjść to zapewne to właśnie zrobisz.  

10. Kierujesz się wyłącznie rozsądkiem 

Nie można namówić Cię na nic „szalonego”, choćby miało by to być wyjście na spacer w deszczową pogodę. Twoje racjonalne argumenty duszą zarodku każdy spontaniczny pomysł.  

Jeśli rozpoznałeś/rozpoznałeś u siebie niektóre z symptomów pora i chcesz coś zmienić oto co możesz zrobić:  

1.  Uświadom sobie, że sztywność, rutyna, przewidywalność wynikają z lęku. To wzorce, których się trzymamy aby dawały nam poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad życiem. Jednak to właśnie sprawia, że przestajemy być spontaniczni, naturalni i otwarci.   


2.  Zastanów się jakie sytuacje wzmagają w Tobie uczucie niepokoju? Zmiany, nowe kontakty, konfrontacja z osobami, które mają odmienne zdanie czy coś innego? 

  
3.  Zacznij małymi krokami przełamywać w sobie opór przed tymi sytuacjami, np.:

  • zmień plan dnia, zostaw sobie codziennie pół godziny na coś co spontanicznie przyjdzie Ci do głowy
  • otwórz się na dyskusje dotyczące tematów, które uważasz za trudne
  • kiedy jesteś wśród ludzi skupiaj się na tym co czujesz, czy np. kogoś lubisz i staraj się wyrażać swoje emocje np. śmiej się gdy coś Cię śmieszy nawet gdy jest to według Ciebie głupie. - zacznij eksperymentować z modą, upodobaniami kulinarnymi itp., próbuj nowych rzeczy, pójdź gdzieś gdzie jeszcze nie byłeś/nie byłaś
  • pomyśl co jest dla Ciebie ważne w życiu, w świecie i zauważ, że masz na to wpływ także jako jednostka
  • podążaj za swoimi zainteresowaniami, potrzebami   

4.  Ucz się bycia obecnym czyli żyj tym co jest „tu i teraz” zauważając swoje uczucia i odbierając sygnały od otoczenia.   


5.  Zapytaj siebie czasem: co bym teraz zrobił/zrobiła gdybym się nie bał i zrób to nawet jeśli się boisz!   

Powodzenia

Joanna GodeckaJest to tekst mojego autorstwa opublikowany na Sympatia.pl

Zapraszam na sesje terapeutyczne w nurcie TSR:

www.joannagodecka.pl/sesje-indywidualne

A także na mój kanał w YouYube www.youtube.com/channel/UC2RHWRdHoRgwYPoZ7bg6JMw/feed?view_as=public

I stronę: www.joannagodecka.pl

oraz www.twojdobrycoach.pl