JAK KOCHAĆ SIEBIE

 

Nie raz zapewne zdarzyło się Wam usłyszeć taką  radę: „ Jeśli chcesz być kochany najpierwpokochaj siebie” . I choć to może wydawać się banalne – to naprawdę jest sekretudanego życia i udanych związków.

 

Dlaczego warto pokochać siebie

Zdaj sobie sprawę z faktu, że jedyną osobą, któratowarzyszy Ci w każdej sekundzie Twojego życia i będzie z Tobą do ostatniej jegochwili - jesteś Ty sam. Oczywistość? Być może. Dlaczego jednak znaczna częśćosób nie dostrzega tego i nie docenia?

Dlaczego niektórym zależy bardziej na tym aby otrzymaćpochwałę i akceptację z zewnątrz niż mieć ją zawsze w postaci dobrej samooceny?

Dlaczego ludzie identyfikują się mocniej z równoprzystrzyżonym trawnikiem, metkami luksusowych ubrań lub marką samochodu stojącegow ich w garażu niż dobrym samopoczuciem?

Dlaczego  myślą,że ktoś może uczynić ich szczęśliwym, czyli dać im coś czego nie mają, podczaskiedy przez cały czas są w posiadaniu największego skarbu czyli siebie?

 

Oczywiście, jesteśmy stworzeni do życia wspołeczeństwie i potrzebujemy ludzi by w pełni czuć satysfakcję i przyjemnośćobcowania z innymi. Jednak akceptacja płynąca z zewnątrz nie powinna całkowiciezastępować samoakceptacji. Wtedy bowiem stajemy się uzależnieni od tego co innio nas myślą i mówią. Tracimy swoją wolność i zaufanie do siebie.

 

A więc czy nie jest lepszym wyborem postawić nasiebie? Obdarzać innych miłością, która wynika z chęci dzielenia się niż zpoczucia, że jej nam brakuje?

 

Gdy kochasz siebie inni też Cię kochają:

- Im lepiej się o siebie troszczymy, tym bardziejdbają o nas inni. Oto mój ulubiony cytat Cherie Carter Scott  :„Gdyby istniało jedno podstawowe prawo,odnoszące się do energii miłości, to brzmiałoby ono następująco:  inni widzą i traktują Cię dokładnie tak, jakwidzisz i traktujesz siebie Ty sam. Nie mówiąc ani słowa, sam nieświadomiepokazujesz innym, jak traktujesz siebie. Ponieważ Ty jesteś swoim pierwszymopiekunem, inni spoglądają na Ciebie, poszukując wskazówek, dotyczących tego,ile miłości wymagasz. Dajesz im te wskazówki. To, jak ludzie mówią do Ciebie,jak Cię traktują, co myślą i czego oczekują od Ciebie, odbywa się pod twojedyktando. Czy zdajesz sobie z tego sprawę czy nie, sam tworzysz wzorzec, wedługktórego inni nawiązują z Tobą kontakt”  

 

Jak postępujesz wobec innych kiedykochasz siebie:

- masz do siebie zaufanie, więc kierujesz się swoimiodczuciami. Dzięki temu nie wchodzisz w relacje emocjonalnie niekomfortowe, niemożna Tobą manipulować. 

- odbierasz ludzi przez pryzmat uczuć, które w Tobiebudzą, więc instynktownie wybierasz tych, którzy są dla Ciebie dobrzy

- jesteś nastawiona/y na odbiór, chcesz poznać drugąstronę

- kiedy coś Ci się nie podoba reagujesz adekwatnie dosytuacji

- traktujesz relację jak dynamiczny układ, w którymkażdy ma równe prawa i obowiązki

- nie jesteś zazdrosna/y bo miłość to prezent, którydajesz drugiej stronie

- dbasz o to by w związku z drugą osobą czuć się bezpieczniei dobrze

- wysyłasz czytelny sygnał, że oczekujesz szacunku idobrego traktowania

 

Jak postępujesz gdy o siebie nie dbasz:

- odcinasz się od swoich uczuć. Bardziej zależy Ci natym, aby nowa znajomość wypaliła niż żeby była dobra dla Ciebie. Dlategoignorujesz sygnały, słyszysz to co chcesz słyszeć. Manipulujesz sobą. 

- bardziej niż sobie ufasz zewnętrznym atrybutom np.wyglądowi, wykształceniu. Ktoś Ci się podoba bo robi dobre wrażenie wzmacnianeprzez opinię z zewnątrz. Zauważ, że nawet rodzice częściej pytają „ co robi,gdzie pracuje” niż jaki/jaka jest dla Ciebie. 

- chcesz się spodobać więc bardziej myślisz o tym jakwypadasz i koncentrujesz się na tym

- jesteś skłonna/y tłumaczyć niewłaściwe zachowaniedrugiej strony więc nie reagujesz na to co Ci się nie podoba

- godzisz się na wymuszone kompromisy

- uważasz czyjeś zainteresowanie za cenny skarb, którymusisz chronić by ktoś go nie skradł, więc jesteś zazdrosny/a

- bycie z kimś jest dla ciebie ważniejsze niż Ty, więcczasem płacisz za to wysoką cenę

- wysyłasz sygnał, że zadowolisz się namiastką uczucia

 

Jak odkryć miłość do siebie?

Wydaje się, że wybór jest oczywisty. Warto być swoimnajlepszym opiekunem i dawać innym właściwe wskazówki. Jak to zrobić? Otoskuteczne sposoby:

 

1.Zauważ siebie

Po przebudzeniu, leżąc w łóżku skoncentruj się naswoim ciele, poczuj swój oddech, bicie serca, dotyk kołdry na swojej skórze.Uświadom sobie, że jesteś swoją największą wartością, że jesteś wspaniałą osobązasługująco na to, co najlepsze. Poczuj, że chcesz się o siebie troszczyć, żejesteś dla siebie ważna/y.

 

Nie zaczynaj od razu od krzątaniny. Pomyśl o sobie. Nawet jeśli spieszysz się do pracy, dajsobie pięć minut na to by dostrzec w jakim jesteś nastroju, poczuć czego dziśpotrzebujesz, czego pragniesz, o czym marzysz?

 

2. Zaplanuj dzień

Pomiędzy plan zajęć i obowiązków wpleć codzienniejakąś przyjemność. Nawet najdrobniejszą. Niech to będzie coś co naprawdęlubisz. Cokolwiek. Piętnaście minut wygrzewania się w słońcu, słuchanieulubionej muzyki, filiżanka aromatycznej kawy. Potraktuj ten moment dnia jakprezent dla siebie, zrób to świadomie. Powiedz sobie „zasługuję na przyjemności”.

 

3. Spójrz w lustro

Zanim wyjdziesz z domu stań przed lustrem, spójrzsobie z sympatią w oczy i powiedz na głos lub w myślach 3 prawdziwekomplementy. Np. Mam super fryzurę, świetnie dziś wyglądam,  doskonale sobie ze wszystkim radzę, jestemdobrym człowiekiem  itp. niech to staniesię twoim rytuałem. W ten sposób przed wyjściem w świat dajesz sobie pozytywneinformacje zwrotne. Nie musisz czekać aż ktoś to zauważy i Cię pochwali.

 

4. Rozmawiaj ze sobą

Co robisz kiedy chcesz żeby ludzie czuli się z Tobądobrze? Rozweselasz ich, pocieszasz, mówisz miłe rzeczy? Dlaczego więc kiedyprowadzisz sam ze sobą wewnętrzny dialog częściej koncentrujesz się na obawach,niezadowoleniu z siebie. Kiedy czujesz, że Twój wewnętrzny monolog staje siękrytyczny zatrzymaj go. Potraktuj siebie jak przyjaciela i powiedz sobie:„jesteś świetny/a, poradzisz sobie itp.”

 

5. Załóż sobie dzienniczek w którym codzienniebędziesz wpisywać choć jedno hasło rozwijając zdanie:

Kocham się bo…

Cenię się bo…

Lubię się bo…

Podziwiam się bo… itp.

Nie sil się na fałszywą skromność, im więcej pozytywównapiszesz, tym lepiej.

 

6. Na dużej kartce napisz następujące pytania:

– po czym poznaję, że jestem kochany, kochana…

– po czym poznaję, że jestem szanowana, szanowany…

- po czym poznaję, że jestem lubiana, lubiany…

Odpowiedz sobie na nie.

To pomoże Ci uświadomić sobie, czy sam siędostatecznie kochasz, lubisz i szanujesz a także czy okazują Ci to inni.

 

7. Zaufaj sobie

Kiedy w jakiejś sytuacji czujesz się niepewnie pomyśl,że z pewnością wiesz co należy robić, ale w tym celu musisz złapać ze sobąkontakt. Skoncentruj się na swoim ciele, weź kilka oddechów i zareaguj zgodniez własnymi emocjonalnymi odczuciami.

 

8. Bądź obecny w swoim życiu

Pytaj się siebie co jakiś czas, jak się czujesz, naile zapewniasz sobie poczucie komfortu emocjonalnego, czy robisz to, co chceszrobić i reagujesz tak jak to uważasz za najlepsze. Po co? Po to aby niezapominać, że to Twoje życie i cokolwiek by się nie działo jesteś w nim głównąpostacią a nie statystą.

 

9. Ty tu rządzisz

- Usiądź wygodnie ale tak aby kręgosłup pozostawałprosty, zamknij oczy, rozluźnij się.

- Weź dwadzieścia oddechów – w następujący sposób:zatkaj jedną dziurkę od nosa zrób – wdech i wydech po czym zmień dziurkę iznowu wdech i wydech. Koncentruj się w tym czasie na swoim ciele, nie myśl oniczym innym.

- Następnie wyobraź sobie, że siedzisz na tronie.Jesteś w pięknych, złocistych szatach. Jakaś postać z wielkim szacunkiemzakłada Ci koronę na głowę i podaje berło.

- Poczuj ten szacunek. Poczuj MOC. Jesteś KRÓLEM/KRÓLOWĄ!

- Wyobraź sobie tę MOC. Możesz wszystko, jesteśdoskonała.

- Czym jest to uczucie. Gdzie czujesz je w swoimciele? Połóż tam rękę.

- Czy możesz je jakoś wyrazić? Głosem, ruchem? Możeszkrzyczeć, śpiewać, tańczyć, skakać, rób co chcesz.

- Jak możesz sprawić, aby mieć tej MOCY więcej? Jakmożesz to zrobić? Kiedy czujesz, że ją masz? Jakie to sytuacje? Co wtedyrobisz? A czego nie robisz?

- Pozostań myśląc o tej sytuacji MOCY i znowu przyłóżrękę do miejsca, w którym ją czujesz.

- To będzie Twoja Korona. Już po zakończeniućwiczenia, od czasu do czasu dotknij tego miejsca i przywołaj swoją MOC.

 

10. Powiedz sobie dobranoc

Co noc, przed snem ponownie skoncentruj się na swoimciebie, poczuj swoją obecność i życz sobie dobrej nocy tak jak byś życzyłnajbliższej osobie.

 

 

Życzę Wam pokochania siebie całym sercem.

Pamiętajcie, że zasługujecie na każdą sekundępoświęconego sobie czasu.

 

Jeśli chcecie aby pomóc Wam tym zadaniu zapraszam    Kontakt ze mną na mojej stronie
http://www.twojdobrydzien.pl//