EMOCJONALNA PUSTKA - CZY MOŻNA JEJ ZARADZIĆ ?

Tak mi źle, tak mi źle tak mi szaro…” to tekst piosenki z kultowego serialu „Wojna domowa”. I choć

temat był przedstawiony żartobliwie, problem emocjonalnej pustki nie jest ani trochę zabawny...

To uczucie, łączące się z samotnością, brakiem energii i stanem bezradności, występuje w różnym nasileniu, zawsze jednak zabarwia nasz świat smutkiem. (Nie mam na myśli depresji tylko przeświadczenie, że nie umiemy nadać życiu celu, nie mamy pasji, nie jesteśmy interesujący itp). Skłania to nas do desperackich poszukiwań kogoś lub czegoś, co nadało by naszemu życiu sens. Czy jednak można „to coś” znaleźć na zewnątrz, poza sobą?

Zaspokoić głód

Reakcje osób, które cierpią z powodu emocjonalnej pustki, bywają różnorodne. Zazwyczaj jednak wydaje się im, że lekiem na całe zło jest miłość, drugi człowiek, który wniesie w posagu to wszystko czego im brak. Dlatego z wielkim pragnieniem oczekują miłości. Gdy na horyzoncie pojawia się ktoś interesujący, rosną im skrzydła. Nagle pustka w magiczny sposób znika bo oto mają o kim myśleć, do czego dążyć, o kogo zabiegać. Nie muszą już zajmować się dłużej sobą i swoją rozdartą duszą.

Z tego powodu nawiązują czasem relację bez uprzedniego zbadania czy w ogóle partner lub partnerka pasują do nich, czy dokonują właściwego wyboru. Rozczarowanie wydaje się być wpisane w taki scenariusz.

Innym wariantem jest nawiązanie relacji z osobą, z którą wszystko mogło by ułożyć się dobrze, gdyby nie to, że oczekiwania są nieadekwatne. Jeśli nie chodzi nam bowiem o stworzenie wspierającego partnerstwa o dawanie i otrzymywanie uczucia ale o zaspokojenie emocjonalnego głodu, prędzej czy później okazuje się to ślepą uliczką. Druga osoba nie ma czarodziejskiej mocy.

Wniosek z tego, że aby poradzić sobie z tym problemem musimy zająć się sobą. Dziś więc o tym czym w istocie jest emocjonalna pustka i jakimi metodami możemy poprawić swoje samopoczucie i nastawienie do życia.

Pusty zbiornik

Poczucie braku celu, brak inspiracji, radości życia są najczęściej rezultatem emocjonalnego zaniedbania w dzieciństwie. Jeśli dostaliśmy bardzo niewiele od opiekunów a nawet gdy otrzymaliśmy wszystko poza miłością pozostaje w nas rodzaj niezaspokojonego głodu. Dlaczego tak się dzieje? Holenderscy psychiatrzy Anna Terruwe i Conrad Baars, aby wyjaśnić to zjawisko, posłużyli się bardzo obrazową i przy okazji piękną metaforą.

Posłuchajcie: kiedy rodzimy się, przychodzimy na świat z pustym zbiornikiem, który będziemy stopniowo napełniać otrzymywaną miłością. Na pierwszym etapie życia to nasi opiekunowie podzielą się z nami zawartością własnych zbiorników. Dzień po dniu ich miłość, empatia i zaangażowanie będą skapywać i zapełniać nasze naczynia. A kiedy zostaną już wypełnione, ruszymy w świat jako dorośli i zaczniemy dzielić się tym co mamy. Będziemy obdarowywać innych miłością. A gdy pojawią się na świecie nasze dzieci, do ich zbiorników przelejemy dobre uczucia. I tak dalej i tak dalej.

Cóż jednak, jeśli urodziliśmy się w rodzinie, w której rodzice nie mieli nam wiele do ofiarowania, bo ich własne zbiorniki były puste? Będziemy wzrastać w poczuciu, że nie otrzymujemy czegoś bardzo ważnego a potem nie będziemy mieli czym się dzielić. Przejdziemy przez życie koncentrując się na zdobywaniu uczuć i zainteresowania, mając nieustające poczucie niedostatku.

Dodatkowym problemem jest to, że w stanie w jakim się znajdujemy nawet kochający partner nie jest w stanie zapełnić naszego deficytu.

Co możesz zrobić?

1.Praktyka obecności

Jedną ze skutecznych metod przywracania jakości swojemu życiu jest tak zwana praktyka obecności. Jest to świadome kierowanie uwagi na chwilę obecną. Twoja pustka emocjonalna nie jest stanem, związanym z tym, co dzieje się w Twoim życiu teraz. To jest efekt doświadczeń z przeszłości. Jeśli nauczysz się żyć chwilą obecną, jednocześnie zaczniesz mieć kontakt ze swoimi uczuciami.

Oto ćwiczenie na początek tej praktyki:

  • Weź 10 wdechów. Niech wdech będzie energiczny ale bez przesady a wydech zrelaksowany. Następnie skupiasz swoją uwagę na swoich myślach. Skanujesz je ale nie dajesz się im zabierać. Jesteś obserwatorem.
  • Potem przenosisz całą uwagę na emocje. Starasz się je poczuć i nazwać.
  • A teraz szukasz miejsca w swoim ciele, w którym najbardziej „czujesz” swoje emocje. Oddychasz skupiając całą swoją świadomą uwagę na tym miejscu.

Całe ćwiczenie trwa około 2 minut. Wykonuj je kilka razy dziennie i obserwuj efekty. Jeśli zainteresuje Cię ta praktyka polecam Ci książkę „Wewnętrzne przebudzenie” – nowozelandzkiego psychologa Colina P.Sissona

2. Metoda focusingu

Co to takiego focusing?

Aby uwolnić się od napięć polecam wam technikę focusingu. Jest to metoda polegająca na zbliżeniu się do odczuć, od których zazwyczaj próbujemy się odcinać. Oto wyjaśnienie sformułowane przez jednego z twórców focusingu, amerykańskiego psychoterapeutę Eugene Gendlina.

To co jest odcięte, nieodczute, pozostaje bez zmian. Kiedy zostanie odczute, zmienia się. Większość ludzi o tym nie wie. Wydaje im się, że jeśli nie pozwolą sobie poczuć negatywnej części siebie pozostaną dobrymi osobami. Dzieje się odwrotnie, negatywne aspekty trwają niezmiennie latami. Kilka chwil poświęconych temu, żeby poczuć je w ciele umożliwia ich zmianę. Jeśli jest w tobie coś złego czy chorego pozwól temu wewnętrznie być i oddychać. To jedyna droga, żeby mogło się rozwinąć w formę, której potrzebuje. 

Zaletą metody jest to, że może być stosowana jako autoterapia zupełnie samodzielnie. Możesz jednak również poprosić o pomoc kogoś bliskiego lub terapeutę, coacha, który stosuje tę technikę w pracy. ( zapraszam zainteresowanych na sesję :-) )

Krok pierwszy – rozluźnienie:

Ułóż się wygodnie, weź kilka głębokich oddechów, rozgość się w swoim ciele i poczuj je. Przez kilka minut oddychaj w taki sposób jakbyś wdychał/a i wydychał/a powietrze przez określoną część ciała od palców u nóg aż do czubka głowy. Bierz kolejno oddech a potem rób wydech przez palce, potem przez całe stopy, kostki u nóg, łydki, kolana i tak dalej. Kiedy znajdziesz się już w górnej partii ciała skup się na swoich barkach, na szyi, a potem na poszczególnych partiach twarzy i głowy – podbródku, żuchwie, policzkach, skroniach, oczach, czole, uszach, czubku i tyle głowy. Poczuj jak wszystkie te punkty reagują na wdech i wydech. Następnie przeskanuj ponownie swoje ciało. Jeśli jeszcze czujesz w nim jakieś napięcia, raz jeszcze rozluźnij oddechem wybrane miejsca.

Krok drugi – poszukaj odczuć

Wyobraź sobie swój najgorszy smutek. Poświęć na to 2 – 3 minuty. Skup się przede wszystkim na tym co odczuwasz i na częściach ciała, w których gromadzi się to napięcie. Może to być np. ciężar w okolicach klatki piersiowej, napięcie w gardle a może ściskanie w okolicy żołądka, lub inne…

Krok trzeci – określ co czujesz

Teraz spróbuj znaleźć słowa, którymi określisz to co odczuwasz w ciele. Może powiesz np. że jest Ci „duszno”, może określisz odczucie jako „ciężar” lub całkiem inaczej.

Krok czwarty – sprawdź, czy słowa pasują

Na tym etapie jeszcze raz sprawdź czy to jak nazwałeś swoje odczucia naprawdę do nich pasuje. W tym celu należy jeszcze raz wrócić do tego co mówi nam ciało i ponownie „przymierzyć” nadaną im nazwę.

Krok piąty – zapytania Teraz zadaj sobie dwa pytania.

Najpierw to: „ Co jest najgorszego w tym co czuję?” „Co powiedziałby ten np.ciężar, gdyby umiał mówić?’ Drugie pytanie, na które szukamy odpowiedzi: „ Co sprawi, że poczujesz się lepiej?” Pamiętaj, że cały czas chodzi nam o odczucia, które spontanicznie płyną od twojego ciała, choć mogą pojawiać się w formie obrazów.

Krok szósty – przyjmowanie.

Przyjmij teraz całą przyjemność i ulgę płynącą z nowych doświadczeń. Ciesz się nimi. Jeśli ustąpiły napięcia i lepiej się czujesz, doceń to, że potrafisz zmienić jakość tego co czujesz. Nie próbuj tego intelektualnie analizować. Zadowól się uczuciem zmiany.

Oczywiście pełny proces focusingu wymaga wielu dodatkowych objaśnień. Z konieczności przedstawiam go tutaj w telegraficznym skrócie. Jednak nawet to krótkie ćwiczenie może pokazać Wam drogę do zmiany. Być może nie za pierwszym razem, ale praktyka czyni mistrza.

Zainteresowanych odsyłam do książki Martina Siemsa „Ciało zna odpowiedź”.

3. Zacznij prowadzić dziennik.

Zapisuj swoje stany, emocje, myśli – nad którymi do tej pory przechodziłeś do porządku dziennego. To może być bardzo interesujące i wzbogacające.

4. Jak najczęściej szukaj kontaktu z naturą.

W zależności od swoich możliwości – spaceruj po lesie lub parku, patrz w niebo, medytuj nad wodą, kontempluj górskie krajobrazy. To bardzo ważny element odbudowy duchowej.

5. Wybierz się na sesję oddechową, która pozwoli Ci w bezpieczny sposób skontaktować się z emocjami których do tej pory unikałeś Zapraszam! ).

6. Staraj się komunikować z ludźmi szczerze i otwarcie, bo ta uczciwość pozwoli Ci poczuć wsparcie.

A oto test na poziom Twojego emocjonalnego głodu:*

Jeśli chcesz sprawdzić jak to jest z Tobą odpowiedz na poniższe pytania stosując następującą punktację:

  • Bardzo często – 0 punktów
  • Często – 4 punkty
  • Od czasu do czasu – 8 punktów
  • Rzadko lub nigdy – 10 punktów

1.Trudno mi być sam na sam ze sobą. Nie lubię ciszy, od razu włączam wtedy muzykę, telewizor, radio.

2.Kiedy jestem sam/a nie mam ochoty gotować, wychodzić na spacer. Sam/a nie cieszę się z pójścia do kina, teatru, z wycieczki. Potrzebuje do tego towarzystwa.

3.Najlepiej czuję się gdy mam konkretne plany. Nie lubię improwizacji.

4.Zmiany planów, niespodzianki, niekontrolowane sytuacje wytrącają mnie z równowagi.

5.Nie znam siebie zbyt dobrze, moje przekonania zasady, opinie są z zasady zmienne.

6. Po co żyję? Chyba tego nie wiem. Nie zauważam aby moje życie miało jakiś wyraźny cel. Raczej wydaje mi się splotem przypadków.

7.Nie lubię wdawać się w rozważania filozoficzne, rozmyślać o życiu, jego celu, o śmierci itp.

8.Mogę wymienić wiele osób, z którymi chciałbym się zamienić gdybym tylko mógł/mogła stać się nimi.

9. Z rezerwą i niepewnością przyjmuję pochwały i komplementy. Nie wiem jak mam się wtedy zachować.

10.Gdy ktoś mnie kocha lub gdy zdarza mi się coś miłego, rodzi to moje obawy, niepokój, nieufność. Nie mogę w pełni zaufać.*

Jeśli uzyskałeś 80 – 100 punktów

Nie doskwiera Ci emocjonalna pustka, masz poczucie celu i sensu swojego życia. Wnosisz do związku uczuciowy potencjał. Jeśli uzyskałeś w którymś z punktów niższą punktację, zastanów się nad tymi kwestiami.

Jeśli uzyskałeś 60 – 79 punktów

Twoje życie emocjonalne i uczuciowe może być coraz lepsze. Zaufaj sobie i światu, popracuj nad tymi obszarami, w których uzyskałeś niższą punktację. Nie bądź zbyt krytyczny w stosunku do siebie. Nie oczekuj, że ktoś da Ci więcej miłości i wiary w siebie niż masz jej sam.

Jeśli uzyskałeś 40 – 59 punktów

Pustka emocjonalna to stan, który znasz. Pora przestać szukać antidotum na zewnątrz i zwrócić się do siebie. Nie szukaj idealnego partnera i towarzystwa, które Cię rozrusza. Potrzebujesz refleksji, nauki bycia sam na sam ze sobą.

Jeśli uzyskałeś 39 – 0 punktów

Pustka emocjonalna której doświadczasz wymaga abyś zaczął działać intensywnie. W tym stanie nie możesz ofiarować nikomu wiele z siebie więc nie szukaj kogoś kto Cię uratuje. Zainwestuj całą swoją energię w rozwój osobisty! *Test oparty jest na lekturze książki B. de Angelis „Czy będzie z nas dobrana para”

Joanna Godecka


Jest to tekst mojego autorstwa opublikowany na Sympatia.pl

Zapraszam na sesje terapeutyczne w nurcie TSR:

www.joannagodecka.pl/sesje-indywidualne

A także na mój kanał w YouYube www.youtube.com/channel/UC2RHWRdHoRgwYPoZ7bg6JMw/feed?view_as=public

I stronę: www.joannagodecka.pl

oraz www.twojdobrycoach.pl