DYNAMIKA MIŁOŚCI

Lato w pełni stwarza wiele okazji do nawiązywania znajomości i jest otwiera wiele szans dla osób poszukujących miłości. Nowe miejsca, nowi ludzie, wakacyjna sceneria jest jak zaproszenie do szczęścia. Czemu jednak znaczna część letnich znajomości nie przeradza się w stałe związki? Oczywiście pomijam relacje z założenia przelotne, w które obie strony traktują je jedynie jako urlopowy bonus.

Czy zawody sercowe mają związek z naszym zachowaniem? Czy coś komplikujemy lub wręcz psujemy? No i nasuwa się w związku z tym pytanie. Czy w ogóle miłość jest uczuciem, którym możemy świadomie zarządzać?

Nie całkowicie ponieważ zakochanie się nie jest kwestią decyzji.

Na szczęście mamy wybór i wpływ na to jakie działania podejmujemy kiedy jesteśmy kimś zauroczeni. A to z kolei z zasady decyduje o tym jak się rozwija nasze uczucie lub tez jak szybko przemija.

https://www.youtube.com/watch?v=GGaCBlnV0Hc&feature=em-subs_digest

1. Sprawdź jakie intencje ma druga strona

Oprócz wspomnianych przed chwilą sytuacji, w których obie strony maja ochotę na niezobowiązujące kontakty bywa i tak, że jedna z osób nie jest tego świadoma. Jednak poza przypadkiem, w którym on, ona udaje i nazwijmy to wprost – kłamie, częściej występują po prostu niedomówienia.

Dla osoby, która nie chce się angażować znacznie wygodniej jest milczeć. Druga strona z kolei nie chce naciskać tak jak Iwona.

Iwona – 32 lata – Poznaliśmy się na nurkowaniu w Egipcie. Czułam się bardzo rozżalona gdy po dwóch tygodniach, zdawało mi się, idealnego porozumienia między nami i fantastycznego seksu Robert nie zasugerował żadnego ciągu dalszego. Byliśmy nierozłączni, zakładałam, że on czuje to co ja. Zakochałam się! Oczywiście nie pytałam co będzie z nami bo nie chciałam naciskać. Wydawało mi się oczywiste, że w odpowiednim momencie on przejmie inicjatywę. Ale nic takiego nie nastąpiło. Jedynie czułe pożegnanie ale żadnej obietnicy, nic…. A przecież w Polsce mieszkamy w odległości jedynie 30 km od siebie, więc nie byłoby problemem się widywać. Byłam zdruzgotana. Potem po powrocie do domu szukałam jeszcze możliwości aby jakoś nawiązać z nim kontakt ale dowiedziałam się, że on ma dziewczynę. To było jak zimny prysznic. Długo sklejałam swoje serce. Najgorsze, że zachowałam się naiwnie…

A więc w swoim własnym interesie warto rozmawiać o wzajemnych intencjach. Oczywiście to nie powinno być przesłuchanie ale rozmowa, która pozwoli się nam zorientować w sytuacji. Jeśli on/ona udziela niejasnych odpowiedzi to sygnał, że warto zachować dystans i nie oczekiwać zbyt wiele. Ktoś zaangażowany i zainteresowany dalszym ciągiem na pewno sam zadba o to byś się z nim czuł/czuła komfortowo.

2. Zauważ czy idziecie ręka w rękę

Zwykle wyobrażamy sobie, że kiedy ludzie się w sobie zakochują, to ich serca biją we wspólnym rytmie, a relacja rozwija się harmonijnie na coraz to głębszym poziomie. Jednak w rzeczywistości oboje partnerzy nie raz pytają samych siebie czy druga strona jest zainteresowana w równym stopniu. Jak postępować aby nie być tym, który bardziej się stara ale jednocześnie nie wydać się obojętnym?

Oto wasze wypowiedzi:

  • Ewa: Co robić kiedy chłopak po randce nie dzwoni? Wiem, że mu się podobam, bo nasz wspólny znajomy twierdzi, że mówił o mnie bardzo dobrze. Ale już mija trzeci dzień a on się nie odzywa. Czy mogę zadzwonić pierwsza?

  • jasiek25: Spotykam się z dziewczyną już od pół roku, chyba powoli zaczynam się w niej zakochiwać, ale widzę, że ona cały czas trzyma mnie na dystans, choć stara się tego tak nie okazywać. Co zrobić, by przekonać ją do siebie i sprawić, by się otworzyła?

  • anasi85: Witam, mam problem z chłopakiem. Nie rozumiem dlaczego 30-letni mężczyzna po 2-letnim związku nie chce się bardziej zaangażować, np. zamieszkać razem, chociaż obydwoje wynajmujemy mieszkania i w ogóle nie chce rozmawiać o wspólnej przyszłości. Ja mam 27 lat i potrzebuję mężczyzny, nie chłopaka. Czy mam prawo naciskać? Zastanawiam się nad zakończeniem związku, ale boję się samotności.

Jak widzicie na wszystkich etapach relacji mogą pojawiać się te same problemy. Jedno z was chciałoby czegoś więcej, jest już o krok dalej w swoich oczekiwaniach. A druga strona się ociąga.

Na pierwszym etapie znajomości jest to szczególnie istotne gdyż to właśnie teraz ustala się wasz wspólny rytm. Albo go złapiecie i będziesz się czuł/czuła komfortowo albo będziesz ciągle krok do przodu niepewny/niepewna czy partner za tobą nadąża. W tej fazie łatwo także osłabić siłę wzajemnego przyciągania.

Błędem jest zakładanie, że jeśli ty będziesz się starać to relacja się ustabilizuje i na pewno będziecie razem. To czynnik osłabiający przyciąganie.

Nie rób tego, nie staraj się bardziej. Lepiej zrób krok do tyłu. Jeśli on/ona jest tobą zainteresowany dogoni cię.

3. Poznaj dynamikę miłości.

Oto trzy podstawowe fazy związku, które prowadzą do stałej relacji:

  • zakochanie czyli ten etap, kiedy druga osoba bardzo nas pociąga chociaż jeszcze jej nie znamy. Przyciąganie opiera się na namiętności.
  • romantyczne początki – kiedy pojawia się już intymność
  • związek kompletny, w którym jest wszystko to, czego pragniemy – namiętność, intymność oraz zaangażowanie

Nie jest jednak oczywiste, że wszystkie te etapy nastąpią i że doprowadzą nas do celu.

4. Zrozum istotę etapu między zakochaniem a romantycznymi początkami.

W tej fazie jeszcze dobrze się nie znacie. Ale wyobraźnia pracuje na pełnych obrotach. Aby zachować właściwą proporcję pomiędzy pragnieniami i rzeczywistością warto trzymać się następujących zasad:

  • Wyciągaj wnioski z komunikatów wysyłanych przez partnera. Co przez to rozumiem? Białe to białe a czarne to czarne. Nie wymyślaj własnych interpretacji i tłumaczeń jej/jego zachowań lub słów. Jeśli np. druga strona wykręca się od spotkania czy dalszego zacieśnienia znajomości najgorszą rzeczą jest wmówić sobie, że musisz mu dać więcej dowodów swego oddania.
  • Ty także wysyłaj jasne komunikaty. Nie licz, że druga strona czyta w twoich myślach. To prosta droga do nieporozumień. Jeśli na propozycję spotkania zareagowała(e)ś zagadkową miną, która mówi „może tak, może nie” licz się z tym, że na tym etapie on/ona może pomyśleć, że nie masz ochoty ale nie chcesz powiedzieć tego wprost. Bywa, że taka kokieteria zostaje źle odczytana.

Zawsze możesz zrobić jeden gest zapraszający do zrobienie kolejnego kroku ale powstrzymaj się od powtarzania ich. Gdy on/ona nie podąża za tobą nie zwiększaj tego dystansu coraz bardziej się angażując lecz zostań tu gdzie jesteś a nawet zrób krok w tył. Daj drugiej stronie przestrzeń. Jeśli on/ona ma prostu inne tempo, to wystarczy aby wasze kroki w końcu się ze sobą zrymowały.

Jeśli układ cię nie satysfakcjonuje zrezygnuj.

Jeszcze jedna ważna kwestia – zbyt szybkie zdecydowanie się na seks ( w fazie zakochania gdy jeszcze nie pojawiła się intymność i zaangażowanie ) choć okoliczności bardzo temu sprzyjają, w efekcie często przyczynia się do szybkiego zakończenia relacji. Z jakiego powodu? W tej fazie pociąg fizyczny jest najsilniejszym bodźcem i stanowi on silny element przyciągania. Dotarcie do celu „na skróty” sprawia, że nie mamy już motywacji do odbycia całej podróży czyli… pominęliśmy stacje intymności i zaangażowania. Bez nich jednak związek jest bardzo powierzchowny. Szybko pojawi się inny obiekt. Dlatego nie warto się spieszyć.

5. Daj szansę ale tylko jedną

Często spotykam się z pytaniami „ Czy warto zadzwonić gdy po randce druga strona nie odzywa się mimo obietnicy lub nie oddzwania. Odpowiedź brzmi TAK, ale tylko raz i pod pewnymi warunkami.

Zawsze bowiem warto wziąć pod uwagę że on/ona chce sprawdzić czy ci też na mim/na niej zależy, może wydaje się jej/jemu że nie wypadł/nie wypadła najlepiej itp.

Jeśli więc decydujesz się zadzwonić nie zaczynaj od tekstu „ dlaczego do mnie dzwonisz, czuję się okropnie, tak bardzo tęskniłam…” Dajesz w ten sposób komunikat – „trafiony, zatopiony” no i stawiasz was oboje w niekomfortowej sytuacji. Jeśli nie miał/miała zamiaru zadzwonić i tak tego nie zmienisz. Będzie musiał/musiała wymyślić jakiś wykręt.

Taka rozmowa, jeśli ma być szansą podtrzymania znajomości, powinna być sympatyczna ale neutralna. Spytaj co słychać, opowiedz w kilku słowach, jeśli u ciebie zdarzyło się coś ciekawego. Nie przedłużaj rozmowy jeśli się „nie klei” nie czekaj aż wydusisz z niego/z niej propozycję spotkania i sam/sama go też nie proponuj. Jeśli on/ona nie powie nic co może cię zachęcić do kontynuacji rozmowy, spokojnie ją zakończ.

No i jeszcze czy kobiety są z Wenus?

Czy istnieją inne reguły dla kobiet i mężczyzn? Choć wiele się w tym względzie zmienia ale pewne zachowania są nadal jeszcze w naszej kulturze aktualne. Mężczyźni wciąż nie czują się komfortowo gdy są zdobywani. Przynajmniej ci, którzy sami chętniej widzą się w tej roli. Starą zasada „Siedź cicho w kąciku i czekaj aż cię zauważą” jest na pewno śmieszna i przeterminowana. Z drugiej jednak strony powołując się na słowa Juliusza Tuwima – „Kobieta nie gania za mężczyzną bo czy ktoś widział żeby pułapka goniła mysz?” J Jeśli następny ruch należy do niego - zaczekaj. I nie martw się. Faceci mają czasem opóźniony zapłon ale umieją sięgnąć po to czego pragną

Udanych znajomości

Joanna GodeckaJest to tekst mojego autorstwa opublikowany w Sympatia.pl
http://sympatia.onet.pl/tips/experts/5-zasad-jak-madrze-zarzadzac-swoimi-uczuciami,5676384,experts-a....

Zapraszam na sesje terapeutyczne w nurcie TSR: www.joannagodecka.pl/sesje-indywidualne

A także na mój kanał w YouYube www.youtube.com/channel/UC2RHWRdHoRgwYPoZ7bg6JMw/feed?view_as=public

I stronę: www.joannagodecka.pl 
oraz www.twojdobrycoach.pl