CZEMU ZAWSZE KŁÓCIMY SIĘ O TO SAMO czyli jak rozwiązać stare konflikty w związku?

Czy zauważyliście, że kłótnie w naszych związkach zazwyczaj toczą się według tego samego scenariusza? I często dotyczą też tego samego? Spóźniania się na randki, wydawania pieniędzy na głupstwa, spędzania wieczorów przy komputerze, ciągłego umieszczania postów na FB itp. … Wydaje się więc, że te potyczki wcale nie służą skutecznemu rozwiązaniu konfliktów. To tylko kolejna runda, w której jedna strona wygrywa. Zazwyczaj tylko na jakiś czas…

Najlepszą obroną jest atak

Paweł notorycznie spóźnia się  na nasze spotkania i to co najmniej 15 – 20 minut – opowiada Paulina – 22-letnia studentka germanistyki. Zawsze jest tak samo. I tak samo się tłumaczy. Korki, niespodziewany telefon, zagubione kluczki od samochodu… a kiedy widzi, że złość mi nie mija, strzela focha. „Ty studiujesz, ja pracuję. Jestem w pędzie, nie mam na nic czasu… Jak ci się nie podoba to się ze mną nie umawiaj”. W końcu to on wrzeszczy a ja wycofuję się żeby załagodzić sytuacje. Ale to nie zmienia faktu, że przy następnej okazji, znowu się we mnie gotuje, gdy mija umówiona godzina. Nie chcę żeby coś takiego popsuło nasz związek, jednak mam wrażenie, że któregoś dnia nie wytrzymam i odwrócę się na pięcie. Czy naprawdę nie ma sposobu by załatwić tę głupią sprawę?

To wszystko dlatego, że posługujemy się schematami. One zaś nie służą konstruktywnemu porozumieniu tylko wręcz przeciwnie – unikaniu prawdziwej konfrontacji.

Może więc warto zmienić zasady gry i pożegnać jeszcze w starym roku tematy, które stały się zdartą płytą?

Schematy

Oto 3 klasyczne role, ( które mają wiele odmian ) pozwalających nam na unikanie prawdy i opieranie się konstruktywnym zmianom w naszym zachowaniu.

BIEDACTWO – jestem słaby/słaba nie rób mi krzywdy

Dla niektórych najłatwiejszą rolą, która staje się schematem, jest odgrywanie ofiary.  To inni zawsze winni są jej/jego problemów, niepowodzeń, błędów, złych nastrojów. Świat nie daje im nigdy tego, czego potrzebują. Jeśli zaś coś robią coś nie tak, zawsze istnieją zewnętrzne powody. Ze swoich wad i słabości biedactwo tłumaczy się niemożnością, niezrozumieniem, trudnym dzieciństwem, pechem, brakiem możliwości, szans, miłości, pieniędzy lub czegokolwiek innego.

Najczęściej posługuje się tłumaczeniami, obwinianiem, wzbudzaniem poczucia winy, wycofywaniem się, zamrażaniem. Czasem , niczym dziecko, próbuje cię rozśmieszyć, obrócić problem w żart lub oczarować cię swoją bezbronnością.

WAŻNIAK –  jestem od ciebie lepszy/lepsza

Ważniak lubi dominować i w sytuacjach konfliktowych zazwyczaj zamienia się w agresora. Postrzega swoich oponentów jako mniej doskonałych od siebie. Jego metodą jest atak poniżanie, lekceważenie, onieśmielanie, manipulacja i itp. Repertuar ważniaka pełen jest również sarkazmu i drwiny nawet jeśli towarzyszy im uśmiech. „ Nie męcz swojej małej główki… i tak mnie nie zrozumiesz”.

ZBAWCA – uratuję cię byś mnie kochał/kochała

Schematem działania zbawcy jest podkreślanie własnych zalet i zasług, które według niego powinny zapewnić mu miłość, szacunek i… przewagę w konflikcie. Czasem staje się wręcz męczennikiem, ostentacyjnie poświęcającym się dla innych. W kłótniach padają więc argumenty;” po tym wszystkim co dla ciebie robię, Ty wymawiasz mi takie głupstwa?”. „ to ja tak się męczę a ty zawracasz mi głowę bzdurami?”

Jego ulubiona strategia unikowa to zmienianie tematu  z przewinień na własne zasługi, manipulacja, obrażanie się, wzbudzanie winy itp.


A oto ulubione strategie biedactwa, ważniaka i zbawcy:

Choć każda z ról ma swoje ulubione strategie potrafią również sprawnie nimi żonglować. Oto one:

1. Atak

Tak jak w przypadku Pauliny i Pawła – zamiast przeprosin, ustalenia zasad i zmiany zachowania, Paweł wytacza ciężkie działa i oskarża Paulinę. Z dyskusji wywiązuje się bezowocna kłótnia. Winny zajścia staje się agresorem.

2. Poniżanie

Jeszcze bardziej perfidna forma ataku łącząca się z sarkazmem, przedrzeźnianiem lub innym złośliwym zachowaniem.

3. Obrażanie się

Znacie to? Z pewnością. Wymowna mina, piorunujący wzrok. „Jak nie to nie”. Słowem foch!

4. Zmiana tematu

Nie możemy doprowadzić do porozumienia ponieważ on/ona natychmiast zmienia niewygodny temat.

5. Wycofywanie się

Częstsza strategia u mężczyzn. Brak możliwości rozwinięcia tematu, niechęć do udzielenia wyjaśnień. Milczenie.

6.Zamrażanie się

Jeszcze mocniejsza wersja wycofania. To tak jakby nasz rozmówca przestał rozumieć co do niego mówimy i stał się dla nas niedostępny emocjonalnie.

7.Bunt

Nasze pretensje i próby załatwiania konfliktu prowadzą do eskalacji zachowań. On/ona spóźnia się jeszcze bardziej, jeszcze dłużej siedzi przy komputerze itp.

8. Kłamstwo

Wymyślanie nieprawdziwych powodów, dla których on/ona nie zrobił tego o co prosiliśmy lub wykrętne wytłumaczenie przykrych dla nas zachowań.

9.Potakiwanie

Są i tacy, którzy zawsze nam potakują. „Tak masz rację kochanie, bardzo cię przepraszam, to absolutnie niedopuszczalne”. I przy następnej okazji robią to samo.

10. Usprawiedliwianie

Zamiast podjąć jakieś zobowiązania by w przyszłości uniknąć problemu brniemy w powody, dla których czegoś nie umiemy lub nie chcemy zmienić.

11. Wzbudzanie winy

Przerzucanie odpowiedzialności na drugą stronę przez podkreślenie własnych, niedocenionych starań.

12. Wypominanie

Zamiast rozwiązać bieżącą sprawę odnosimy się do zamierzchłej przeszłości, wypominając grzechy i uchybienia drugiej strony.

13. Odgrywanie terapeuty

Z fałszywą troską analizujemy przyczyny konfliktu i pretensji jakie ma do nas partner sugerując, że to on ma problem. „No tak, nie wróciłem na noc, ale twoja zazdrość to skutek tego, że twoi rodzicie się rozstali. Musiałaś się wtedy czuć okropnie”.

14. Kontrolowanie przebiegu rozmowy

Godzimy się na rozmowę po czym dominujemy cały jej przebieg konsekwentnie unikając tego co niewygodne i kładąc nacisk na to co jest nam na rękę.

15. Błaznowanie

Ośmieszamy temat i sytuację, robimy miny, próbujemy wzbudzić wesołość. Ta strategia bywa przydatna by nie eskalować konfliktu, ale jeśli unikamy rozwiązań – w efekcie przynosi frustrację.

16. Czarowanie

Komplementy zamiast argumentów. Teksty typu „kochanie, jesteś dla mnie za dobra, masz anielską cierpliwość, nigdy ci się nie odwdzięczę za to co dla mnie robisz…” Działa za pierwszym razem.

17. Odsuwanie w czasie

„Porozmawiajmy o tym kiedy indziej, mam teraz tyle na głowie”. Czasem istotnie moment nie jest odpowiedni. Jeśli używamy tego jako wymówi blokujemy porozumienie.

Przyznajcie sobie Oskary.

Nie oszukujmy się. Wszyscy czasem gramy. Gorzej jeśli robimy to permanentnie a przez to uniemożliwiamy sobie i naszemu partnerowi pójście dalej.

Aby zostawić niepotrzebny bagaż kłótni i nieporozumień jeszcze w tym roku potraktujcie ten tekst jak zabawę, odnajdźcie swoje role i przyznajcie sobie Oskary.

Uświadomienie sobie jacy jesteśmy nieprawdziwi i jak manipulujemy sobą i innymi to ogromny postęp. Najczęściej bowiem takie zachowania są nieświadome. Może nasi rodzice tak się zachowywali i mamy to we krwi?

Potem mamy do wyboru dwie drogi. Albo od razu odrzucamy te schematy i przechodzimy ( wreszcie! ) do sedna swoich problemów i rozwiązujemy je albo… łapiąc się na tym, że znowu wcielamy się w ulubioną postać - zaczynamy grać tak by doprowadzić naszą rolę do absurdu… Potrzebne jest jedynie z obu stron - poczucie humoru, dystans do siebie i chęć zmiany. Taka zabawa naprawdę może dać rezultaty. Nasze role stają się naprawdę śmieszne!

Życzę wam rozwiązania wszystkich zaległych problemów

Joanna GodeckaJest to tekst mojego autorstwa opublikowany na Sympatia.pl http://sympatia.onet.pl/tips/experts/jak-rozwiazywac-stare-konflikty-obnazamy-twoje-str,5665341,expe....

Zapraszam na sesje terapeutyczne w nurcie TSR:

www.joannagodecka.pl/sesje-indywidualne

A także na mój kanał w YouYube www.youtube.com/channel/UC2RHWRdHoRgwYPoZ7bg6JMw/feed?view_as=public

I stronę: www.joannagodecka.pl

oraz www.twojdobrycoach.pl