ASTRO-COACHING

Wiem, że astrologia ma swoich zwolenników i przeciwników, tych ostatnich jednak więcej w gronie osób, które niewiele o niej wiedzą, mylą z wróżbami i czarami. Tymczasem humanistyczne ujęcie tej wiedzy i połączenie z innymi dziedzinami pozwala uzyskać ciekawe efekty.

Dlaczego nie możemy ot tak zrobić czegoś co sobie postanowiliśmy, dlaczego nie wystarczy powiedzieć sobie od jutra będzie inaczej? Dlatego, bo zmiana nie jest prosta i wiedzą o tym wszyscy, którzy próbowali skutecznie schudnąć, znaleźć prawdziwą miłość, zacząć lepiej zarabiać,  chcieli sprawić aby ich życie było lepsze, ciekawsze a relacje z ludźmi łatwiejsze.

Mimo, iż to czego pragniemy wydaje się w oczywisty sposób dobre dla nas, na przeszkodzie zmianom stoimy często my sami.  Mały ośrodek w naszym mózgu, a właściwie jego część zwana mózgiem emocjonalnym to dobrze zabezpieczony sejf, w którym zamknięte są nasze przyzwyczajenia, nawyki, lęki i obawy przed tym co nowe i nieznane. Co zrobić aby go otworzyć? Niezbędna jest prawdziwa motywacja, taka która daje nam poczucie sensu, celu i uskrzydla nasze działanie. Niestety tu pojawia się kolejny problem ponieważ nie zawsze wiemy czego naprawdę pragniemy… a czasem pragnienie i obawa przeciągają między sobą linę.

Przykład? Proszę bardzo. Jeśli marzysz o miłości ale w twoim sejfie schowane są złe wspomnienia a wraz z nimi obawa przed zranieniem, będziesz szukać tak aby nie znaleźć… bo znalezienie to ryzyko, że znów ci się nie uda. A w głębi duszy wiesz, że się nie uda. Jeśli marzysz o błyskotliwej karierze ale w sejfie trzymasz poczucie niskiej wartości nie zaryzykujesz wysokiego stołka w obawie, że z niego spadniesz. Będziesz więc sabotować swoje marzenia.

Coaching to alternatywa dla terapii, sztuka odnalezienia pozytywnej motywacji i narzędzi, które pozwolą otworzyć sejf, wyrzucić z niego kompleksy a zamiast nich umieścić tam poczucie szczęścia i spełnienia. W związku z tym, że do skutecznego coachingu niezbędna jest pogłębiona wiedza o człowieku przydatna może okazać się Astrologia. 

Ten dodatkowy wgląd w ludzką naturę usprawnia poszukiwanie tego co nas blokuje i tego co nas motywuje. Profesjonalny horoskop ma w sobie wiele informacji. Położenie i aspekty Księżyca mówią o  warunkach naszego dzieciństwa, związkach z matką i archetypowych wzorcach naszych reakcji. Słońce to sposób w jaki działamy w  sferze werbalnej, sposób naszego funkcjonowania w relacjach społecznych itp. Merkury niesie informacje o sposobach komunikowania i zdobywania wiedzy, Wenus o tym jak wyrażamy miłość, jakie są nasze gusta co odbieramy jako przyjemność, Mars to wskazuje skalę naszej ekspansji, poziom asertywności i agresji. Wnikając w kosmogram możemy także znaleźć optymalne okresy na uczenie się nowych zachowań, wdrażanie pomysłów, sięganie po sukces lub odwrotnie uzyskujemy informację o trudnościach i potrzebie zwolnienia tempa aby najpierw ostatecznie pokonać istniejące blokady.

Wiem, że astrologia ma swoich zwolenników i przeciwników, tych ostatnich jednak więcej w gronie osób, które niewiele o niej wiedzą, mylą z wróżbami i czarami. Tymczasem humanistyczne ujęcie tej wiedzy i połączenie z innymi dziedzinami pozwala uzyskać ciekawe efekty. Zupełnie inaczej pracuje się z bowiem osobami z przewagą żywiołu ognia dla których motywujące jest energiczne działanie, rywalizacja i podejmowanie ryzyka, a inaczej z osobami z przewagą żywiołu ziemi, które z natury racjonalizują i poddają swoje cele „obróbce praktycznej” i dopiero wtedy zaczynają być skuteczne. Do osób z przewagą żywiołu powietrza łatwiej dociera się poprzez podejście abstrakcyjno-intelektualne a do osób z przewagą żywiołu wody poprzez emocje i uczucia. Zupełnie jak w znanej reklamie, w której występują Rozum i Serce. To oczywiście tylko ABC bo to co najciekawsze i unikatowe w każdym człowieku wymaga dłuższej analizy.

Znaczna część osób, które trafiają do astrologa to ludzie poszukujący sposobu spełnienia swoich życiowych pragnień, ale łatwe rozwiązania istnieją wyłącznie w teorii. Zwykle kosztują one sporo pracy i zaangażowania. Sama prognoza nie rozwiązuje sprawy, szczególnie kiedy problem nie tkwi w koniunkturze ale w sposobie myślenia, nabytych wzorcach, ukrytych konfliktach, braku wiary we własne możliwości.  Astrocoaching to próba zrozumienia złożoności ludzkiej natury, wypunktowanie drogi do zmian i odnalezienia szczęścia.