7 mitów na temat miłości

Szczęśliwe życie we dwoje bywa wyzwaniem. Na drodze do spełnienia stają nasze wzorce z przeszłości, obawy, trudne doświadczenia. Wdrażamy więc pewne zasady, które, jak uważamy, mają pomóc nam zatrzymać miłość. Okazuje się, jednak, że nasze teorie, nie zawsze sprawdzają się w praktyce.

1. Sztuczny miód czyli dobry partner jest dla nas zawsze miły  

„Kiedy zamieszkaliśmy z Maćkiem we wspólnie wynajętym mieszkaniu, uznałam, że jeśli ma nam się udać, to powinniśmy być dla siebie mili - opowiada Ewa-26-letnia technik farmacji. Moi rodzice nie byli, powarkiwali zamiast rozmawiać. Obiecałam sobie, że w moim związku tak nie będzie. Nigdy nie powiedziałam złego słowa, nie krytykowałam, nie narzekałam, mimo, że nie raz miałam powody. Jednak teraz, po roku, myślę, że coś poszło nie tak. Tylko ja jestem miła. Maciek nie raz mnie krytykował bywał uszczypliwy. Ostatnio krzyknął, że ma dość mojego przylepionego uśmieszku i, że go mdli od uprzejmości. Czyli co? Powinnam być wredna i wtykać mu szpile, tak jak nauczyli mnie w domu???”

Ewa założyła, że bycie miłym dowodzi uczuć i jest gwarancją dobrej atmosfery w związku. Jeśli jednak robimy to z założenia, to znaczy jesteśmy mili nie dlatego, że chcemy, lecz dlatego, że uważamy to za powinność – dopuszczamy się manipulacji. Nie pokazujemy partnerowi siebie tylko upiększony obrazek. Stwarzamy iluzję czyli zaprzeczamy bliskości. Prędzej czy później fasada runie i pokaże prawdę.

Co robić jeśli masz skłonność do bycia miłą/miłym dla zasady?

Bądź w kontakcie ze swoimi emocjami i nie przykrywaj ich wymuszonym uśmiechem, wieczną dobrocią bo wykalkulowane zachowania to zaprzeczenie prawdziwej otwartości. Masz prawo być smutna/y, zirytowany/a, rozżalony/a co nie oznacza, że masz obarczać partnera odpowiedzialnością za swój nastrój. Otwartość w połączeniu ze świadomością prawdziwej przyczyny, z powodu której czujesz się tak a nie inaczej, buduje autentyczne relacje.

Jeśli powiesz – „Jestem dziś nie w humorze”- partner ma szansę Cię wesprzeć. Jeżeli udajesz, że wszystko jest wspaniale tylko po to by go zadowolić, tworzysz barierę emocjonalną

2. Miłość Ci wszystko wybaczy czyli wyrozumiałość jest spoiwem związku

„Zawsze uważałam, że kiedy naprawdę kochasz kogoś, to jesteś w stanie wybaczyć mu błędy – mówi Marta 37-letnia okulistka. Teraz zastanawiam się czy warto? Mój mąż od początku miał słabość do kobiet. Przystojny, zawsze im się podobał. Pracuje w szpitalu, jest lekarzem i… bożyszczem pielęgniarek. Zawsze ma dla nich uśmiech, miłe słowo, komplement… ale chyba nie tylko. Już dawno obiecałam sobie, że nie będę robić scen. Jest ze mną czyli wybrał mnie. Jednak tajemnicze smsy, po których znika na kilka minut ( jestem przekonana, że wychodzi aby zatelefonować ), nagłe dyżury, których nie było w grafiku a także wyjazdy na konferencje, po których nie umie wymienić ani jednego prelegenta – to wszystko budzi mój niepokój. Patrzyłam na to przez palce przez wiele lat. Teraz jednak widzę, że on w ogóle się ze mną nie liczy. Chwilami czuję się jak stały elementem wyposażenia. Nic więcej. Moja mama twierdzi, że on jest kobieciarzem i w końcu znajdzie się jakaś sprytna panienka, która zagnie na niego parol. Oczywiście będzie ode mnie młodsza. A on wtedy bez skrupułów mnie zostawi.”

Tolerancja i wyrozumiałość to wspaniała cecha, ale nie mylmy jej z unikaniem konfrontacji z prawdą. Owszem, nie warto czepiać się drobiazgów i nękać partnera naszymi wygórowanymi oczekiwaniami. Jednak udawanie, że nie widzimy tego, co dla innych jest oczywiste, to już przesada. Jeśli coś Cię martwi, niepokoi, nie odczuwasz poczucia bezpieczeństwa ale przymykasz oczy na postępowanie partnera i nazywasz to wyrozumiałością – przyjrzyj się bliżej tej zasadzie.

Co robić jeśli masz skłonność do unikania prawdy? Zadaj sobie pytanie jaka jest prawdziwa przyczyna mojej postawy? Czy jest powód, dla którego unikam wyjaśnienia nurtujących mnie problemów, rozmów o tym co mnie niepokoju? Czego się obawiam? Może tego, że prawda mnie zrani?

Dokonaj wyboru, czy nadal wolisz omijać niewygodne tematy, nazywając je wyrozumiałością czy może wolisz ustalić na czym stoisz?

3. Miłość w zamrażarce czyli, wszystko się psuje kiedy pokażesz, że Ci zależy

„Mam nie najlepsze doświadczenia z mężczyznami – zwierza się Małgosia 23-letnia fryzjerka. To taki schemat. Poznaję chłopaka, widzę, że mu się podobam, więc o mnie zabiega. Dzwoni, chce się spotykać, zachowuje się jak czuły, zakochany facet. Kiedy ja już się zaangażuję on zmienia front. Przestaje mieć czas, rzadziej dzwoni. Zaczynam sama inicjować spotkania. W końcu to ja za nim biegam on w ogóle przestaje się starać. Moja przyjaciółka mówi, że nie powinnam pokazywać otwarcie, że mi zależy. Że to jest żelazna zasada. Teraz podoba mi się jeden chłopak więc trzymam się jej rad i udaję obojętność. Nie wiem tylko jak postępować, nie chciałabym go dla odmiany zrazić nieprzystępnością i chłodem”.

Jeśli robisz takie założenie, skazujesz się z góry na brak komfortu w związku. Jak tu bowiem czuć się naprawdę kochaną/kochanym, kiedy wszystko jest grą i efektem manipulacji. Skoro zakładasz, że Twój partner będzie Tobą zainteresowany tak długo, jak długo będziesz niedostępna/y, pewnie nie przewidujesz zaprzestania wiecznej ucieczki? Taka relacja robi się bardzo powierzchowne, jednostajna i męcząca. Cały czas bowiem myślisz: pogoń za mną jest bardziej atrakcyjna niż ja. Wniosek? Boisz się zatrzymać i skonfrontować z sytuacją. Sprawdzić czy ją/jego podnieca pościg czy Ty sam/a.

W prawdziwie bliskiej relacji nie można być jednocześnie oddalonym. Taka gra w kotka i myszkę sprawia, że stajemy się coraz bardziej obcy.

(Problem Małgosi nie polega na tym, że się angażuje. Jest to unieświadomiona obawa przed bliskością i nie zmieni się tego udając obojętność)

Co robić kiedy masz tendencję do udawania obojętności?

Zbadać własne emocje. Zadać sobie pytanie – co oznacza dla mnie bliskość? Jak wyobrażam sobie ciąg dalszy związku? Co może się stać kiedy okażę swoje zainteresowanie, zaangażowanie? Co najgorszego może się stać? Jak chciałabym/chciałbym zachować się, gdy coś takiego się stanie ( choć oczywiście nie musi ). Prędzej czy później taka konfrontacja jest nieunikniona. Zwykle to przed czym uciekamy bezrefleksyjnie samo nas kiedyś dogania…

4. Prawdziwa miłość nie stawia warunków czyli nasze oczekiwania wobec partnera świadczą o egoizmie.

„Kiedy Jarek, mąż spotyka się z jakąś krytyką lub oporem z mojej strony, zawsze na koniec wytacza ciężkie działa i wyrzuca mi: gdybyś mnie naprawdę kochała to pozwoliłabyś mi wyjechać na te dwa dni – opowiada Marlena 29-letnia dietetyczka. Zawsze myślisz tylko o sobie. Jasne! To, że jedną ręką piszę właśnie pracę dyplomową, a drugą w tym czasie karmię nasze półtoraroczne dziecko i liczę na pomoc ze strony męża chociażby w weekend - to dowód mojego wybujałego egoizmu. Wyjazd z kolegami na motory to pewnie, dla odmiany, czyn altruistyczny. No bo przecież czekają na niego, nie może ich zawieść. To wina jego matki i jej super poglądów. „Kiedy kochasz, gotowa jesteś na poświęcenia”. Nie raz miałam okazję wysłuchać wykładu pełnego górnolotnych słów. Tylko zdanie jego matki to jedno, a moje życie to drugie. Czy naprawdę jestem egoistką?”

Między roszczeniową postawą a zdrowymi wymaganiami jest spora różnica. Owszem, Lew Tołstoj powiedział – „Miłość daje ale niczego nie żąda”, jednak to w moim rozumieniu odnosi się do samej natury uczucia. Aby życie w związku było satysfakcjonujące dla obu stron musimy nauczyć się zarówno mądrego stawiania granic oraz ujawniania swoich oczekiwań. Opieranie wspólnego szczęścia o realizację celów jednej strony i poświęcenie drugiej, tworzy nierównowagę. A więc kochanie to zarówno akty wspaniałomyślności wobec partnera jak i zdolność do stawiania mądrych warunków.

Co robić jeśli masz skłonność do poświęcania się w imię miłości? Zastanów się czy wynika to z prawdziwej chęci uszczęśliwienia partnera/partnerki czy też myślenia – kiedy postawię swoje warunki on/ona odejdzie. Jeśli to drugie, popracuj nad swoim poczuciem własnej wartości.

5. Udany sex to najsilniejsze spoiwo związku - czyli jeśli często się kochacie nie grozi wam zdrada

Przeczytałam kiedyś na jednym z blogów taką oto poradę. „ Kiedy widzę, że mój partner robi się jakiś podejrzanie atrakcyjny, że oko zaczyna mu dziwnie błyszczeć, używa więcej wody po goleniu  lub co gorsza wraca później z pracy, od razu przystępuję do ofensywy. Co to oznacza? Podwajam dawkę seksu. Pilnuję byśmy kochali się codziennie. Przynajmniej raz! A jeśli on gdzieś się wybiera to nie pozwalam mu wyjść z domu zanim nie zrobimy co najmniej szybkiego numerka. No bo wiecie o co chodzi. Tylko głodnemu chleb na myśli!”

Czy ta analogia do stopnia najedzenia wydaje się Wam adekwatna do tematu? Czy naprawdę zdradzamy z głodu? W pewnym sensie tak ale jest to raczej głód emocjonalny. Bo w dobrej relacji chodzi o bliskość a nie wyłącznie o przywarcie ciał. Udany seks może być silnym atutem naszego związku ale jest też sprawdzianem naszej partnerskiej kondycji. Nie fizycznej tylko uczuciowej. Kiedy wciąż mamy czas na seks i jest ona dla nas satysfakcjonujący to dobry objaw. Jeśli jednak w relacji coś kuleje i oddalamy się od siebie w łóżku, nie poprawią tego lepsze seksualne statystyki.

Co robić jeśli twoją motywacją do uprawiania seksu z partnerem jest prewencja przeciw zdradzie? Zastanów się ja jest z Waszą bliskością. Jaką postawiłabyś/postawiłbyś wartość w skali od 1 do 10.

Jeśli ta wartość okaże się zbyt niska - odpowiedz sobie na pytania:

  • co możemy zacząć robić ( z drobnych rzeczy ) aby mieć więcej bliskości ( poza seksem )
  • co możemy przestać robić aby mieć więcej bliskości
  • co możemy robić inaczej aby mieć więcej bliskości

6. Prawa fizyki nie pozwalają istnieć próżni czyli „klin klinem” –  sposobem na zranione serce.

Oto głos z forum dyskusyjnego: „Mam złamane serce. Chłopak, z którym byłam trzy lata zostawił mnie. Moje przyjaciółki twierdzą… że powinnam zacząć spotykać się z jakimś facetem... że to idealna metoda na to by zapomnieć o tym co było. Co o tym sądzicie?...? Czy należy wchodzić w nowe związki dla zapomnienia?”

Kiedy ktoś odchodzi, zostaje po mim puste miejsce. Chcemy by ktoś je zajął. Najpierw jednak warto przemyśleć co sprawiło, że poprzedni związek zakończył się. Ta chwila ciszy ułatwi nam zrozumienie tego co się wydarzyło. Może w trakcie poprzedniej relacji zmieniły się nasze oczekiwania, a może jest w nas jakiś nieuświadomiony lęk przed bliskością? Nie wszystko, co wydarza się w naszym życiu uczuciowym jest od razu jasne i oczywiste. Czasem dopiero po pewnym czasie widzimy, że nawet  trudne doświadczenia miały swój cel i sens. A więc nie warto się spieszyć.    

Co robić gdy masz skłonność do szukania lekarstwa na zranione serce? Zanim zaczniesz się rozglądać zadaj sobie chociażby takie trzy pytania:

  • co sprawiło, że poprzedni związek się zakończył?
  • czego nauczyło mnie to doświadczenie.
  • co teraz zrobiłabym/zrobiłbym inaczej
  • i poczekaj aż znajdziesz na nie odpowiedzi.

7. Zazdrość świadczy o sile uczuć czyli kto nie zna zazdrości nie zna też miłości.

„Zazwyczaj osoby niezazdrosne nie interesuje partner i jego zdanie. Można to bardzo łatwo zauważyć. Miłość to poświęcenie, ale przecież zawsze będzie zazdrość. Zazdrość jest po to, aby partnerzy widzieli, że drugiej stronie bardzo zależy. Odrobina zazdrości nikomu nie zaszkodziła. Zazdrość to strach? Litości na Boga! Może Pani nigdy nie była zakochana tak z prawdziwego zdarzenia. Może Pani nie zna połowy emocji i uczuć, jakie targają człowiekiem, gdy jest zakochany”.

„Najwyraźniej żyje Pani w cudownym różowym świecie, albo po prostu (co jest bardziej prawdopodobne) NIC Pani nie czuje… przykro mi, ale takie wrażenie. odbieram… Niby stwierdza Pani, że zazdrość jest przejawem swoistej materializacji związku, chęci przywłaszczenia drugiej osoby… a używa Pani języka i tak formułuje argumenty, że ewentualny partner staje się jedynie DODATKIEM do w pełni usatysfakcjonowanej życiem i sobą partnerki…”

Zawsze kiedy piszę o zazdrości, nieźle mi się dostaje. Powyżej cytaty z komentarzy do bloga zamieszczone przez obrońców zielonookiego potwora.

Ja jednak będę uparcie twierdzić, że zazdrość nie dowodzi siły z jaką kochamy tylko poziomu lęku przed stratą. Wiem, że uwolnienie się od tego uczucia nie jest łatwe. A jednak sprawia, że nasz związek może tylko na tym zyskać. Bo zaufanie cenniejsze jest od zazdrości.

Co robić jeśli masz skłonność do myślenia, że zazdrość, Twoja lub czyjaś, dowodzi potęgi miłości. Zaobserwuj jak czujesz się gdy jesteś zazdrosny lub stajesz się obiektem zazdrości. Czy jest to wspaniałe, budujące uczucie? Czy rodzi w Tobie poczucie bezpieczeństwa, ufność, spełnienie, radość? Czy jest pochodną miłości? Nie? To może bliżej mu do strachu?

Życzę Wam spełnienia

Joanna Godecka

Jest to tekst mojego autorstwa opublikowany na Sympatia.pl

Zapraszam na sesje terapeutyczne w nurcie TSR:

www.joannagodecka.pl/sesje-indywidualne

A także na mój kanał w YouYube www.youtube.com/channel/UC2RHWRdHoRgwYPoZ7bg6JMw/feed?view_as=public

I stronę: www.joannagodecka.pl

oraz www.twojdobrycoach.pl